Zamek Cornštejn (Hrad Cornštejn)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
GPS: N: 48°56'3.00", E: 15°42'55.00"
Zamek Cornštejn
Niespełna 8 km na zachód od Vranova nad Dyją znajdują się malownicze ruiny monumentalnego Zamku Cornsztejn (Cornštejn). Warownia została wzniesiona na styku ówczesnych granic Austrii i Moraw w połowie XIV wieku na polecenie panów z Lichtenburka i wraz z pobliskim Zamkiem Bítov spełniała rolę twierdzy przygranicznej.
Kiedy to w 1464 roku Hynk z Lichtenburka odmówił przysięgi wierności koronie czeskiej zamek po blisko rocznym oblężeniu został zdobyty przez wojska ówczesnego króla Czech Jerzego z Podiebradu (1420-1471).
Pod koniec XVI wieku, kiedy to zamek stracił swoje znaczenie strategiczne został opuszczony i zaczął powoli popadać w ruinę. W latach siedemdziesiątych XX wieku zostały przeprowadzone pierwsze prace konserwatorskie podczas których zrekonstruowane zostały niektóre elementy warowni.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując w Czechach po Morawach warto zaopatrzyć się w Paszport Winiarski. Dokument ten wydaje Wolna Republika Krowiej Góry w Boreticach, zaś zadaniem posiadacza tego dziwnego dokumentu jest zbieranie pieczątek ze wszystkich piwnic w wiosce. Trzeba mieć jednak do tego mocną głowę, gdyż odwiedzanie każdej z piwnic wiąże się degustacją miejscowego wina.
Reklama
Polub nas