Zamek Cornštejn (Hrad Cornštejn)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
GPS: N: 48°56'3.00", E: 15°42'55.00"
Zamek Cornštejn
Niespełna 8 km na zachód od Vranova nad Dyją znajdują się malownicze ruiny monumentalnego Zamku Cornsztejn (Cornštejn). Warownia została wzniesiona na styku ówczesnych granic Austrii i Moraw w połowie XIV wieku na polecenie panów z Lichtenburka i wraz z pobliskim Zamkiem Bítov spełniała rolę twierdzy przygranicznej.
Kiedy to w 1464 roku Hynk z Lichtenburka odmówił przysięgi wierności koronie czeskiej zamek po blisko rocznym oblężeniu został zdobyty przez wojska ówczesnego króla Czech Jerzego z Podiebradu (1420-1471).
Pod koniec XVI wieku, kiedy to zamek stracił swoje znaczenie strategiczne został opuszczony i zaczął powoli popadać w ruinę. W latach siedemdziesiątych XX wieku zostały przeprowadzone pierwsze prace konserwatorskie podczas których zrekonstruowane zostały niektóre elementy warowni.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdujący się w czeskiej Pradzie - Stadion Strahov jest największym stadionem piłkarskim świata i zarazem drugim co do wielkości obiektem sportowym na świecie. Jego płyta główna ma wymiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię przeszło 62 tysięcy m2. Jego trybuny zaś pomieścić mogą około 250 tysięcy widzów.
Reklama
Polub nas