Enna

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
Strona Internetowa: www.comune.enna.it
GPS: N: 37°33'51.36", E: 14°16'29.09"
Enna
Enna - panorama
Enna to miasto we Włoszech, położone w samym sercu Sycylii. Miasto usytuowane zostało na wysokim (900 metrów n.p.m.) płaskowyżu z którego rozpościera się malownicza panoramy wyspy. Z tego powodu na terenie Enny znajduje się wiele tarasów oraz punktów widokowych. Z uwagi na swoje położenie miasto nazywana bywa często "pępkiem Sycylii". W starożytności Enna znajdowała się kolejno pod panowaniem Greków, Kartagińczyków i Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się w ręce Bizancjum, a na przestrzeni IX-XI wieku rządzili tu Arabowie. W czasie panowania Normanów miasto nosiło nazwę Castrogiovanni. Do antycznej nazwy powrócono dopiero w pierwszej połowie XX wieku.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Enny jest usytuowana w samym sercu miasta trójnawowa Katedra Najświętszej Marii Panny (Duomo di Enna). Świątynia wzniesiona została w XIV wieku na polecenie księżny Eleonory, żony Fryderyka II Sycylijskiego. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na kaplicę dei Marmi w której znajduje się statua matki Bożej patronki miasta. Kolejnym cennym zabytkiem miasta jest usytuowany w pobliżu katedry i górujący nad miastem średniowieczny monumentalny zamek Lombardzki (Castello di Lombardia). Ta imponująca warownia wzniesiona została w XIII stuleciu przez panujących wówczas na Sycylii Hohenstaufów. Cały kompleks warowny zajmuje obecnie powierzchnię przeszło 26 tysięcy m2 co czyni go jednym z największych tego typu obiektów warownych we Włoszech. Pozostałe ważne zabytki Enny to m.in. kościół św Franciszka z Asyżu (San Francesco d'Assisi), XV wieczny Pałac Varisano (obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego), kościół św. Marka (San Marco), oraz stanowiące pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich brama miejska (Porta di Janniscuru) i ośmioboczna wieża obronna (Torre di Federico).

Ciekawostki
- Enna nosi przydomek Belvedere della Sicilia.
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas