Taormina

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
Populacja: 9 902
GPS: N: 37°51'11.53", E: 15°17'17.08"
Taormina
Taormina - panorama
Taormina to malownicze miasto we Włoszech, położone na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Założone zostało w IV wieku p.n.e. przez uciekinierów z greckiej wyspy Naksos po tym jak najechana została przez tyrana Syrakuz - Dionizjosa I. Była to jedna z pierwszych greckich kolonii na Sycylii, która w późniejszym czasie obok Syrakuzy, Katanii czy Mesyny stała się jednym z ważniejszych miast greckich starożytnego świata. W 215 roku p.n.e. po śmierci ostatniego władcy Syrakuz Taormina wraz z całą Sycylią zostały wcielone do Rzymu. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Goci czy Bizantyjczycy. W 906 roku po blisko dwu letnim oblężeniu Taormina została zdobyta i zajęta przez Arabów. Wtedy też zmieniona została nazwa miasta na Al-Muizzia. Spod panowania arabskiego miasto wraz z całą Sycylią zostały oswobodzone przez wojska normandzkie dowodzone przez hrabiego Rogera I (1031-1101). Po upadku Normanów Taormina przeszła w ręce władców Aragonii, w 1816 roku po zjednoczeniu się południowych Włoch i Sycylii miasto stało się częścią Królestwa Obojga Sycylii, które z kolei przyłączyło się do zjednoczonych Włoch.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Taorminy są ruiny starożytnego greckiego teatru. Jest to druga (obok teatru w Syrakuzy) tak duża i tak dobrze zachowana tego rodzaju budowla na Sycylii. Teatr w dużej części jest zbudowany z cegły, co wskazywałoby na to, że powstał w czasach rzymskich, ale jego układ jest zgodny z kanonami architektury greckiej. Zachowane fragmenty dekoracji pozwalają sądzić, że teatr był zbudowany w porządku korynckim. W okresie letnim odbywają się tu bardzo często różnego rodzaju wydarzenia i imprezy. W bezpośrednim sąsiedztwie teatru zachowały się także ruiny starożytnej świątyni, która w późniejszym czasie przebudowana została na kościół św. Pankracego. Cały kompleks zaś, usytuowany jest w otoczeniu Villa Comunale, czyli malowniczego zespołu angielskich ogrodów miejskich, w których podziwiać można śródziemnomorską roślinność oraz rabaty kwiatowe. Pozostałe ważne zabytki Taorminy to m.in. XIII wieczna katedra św. Mikołaja z Bari (Duomo di Taormina), wybudowany w XIII wieku pałac rodziny Corvaja, sanktuarium Madonna della Rocca, pałac św. Stefana (Palazzo Duchi di Santo Stefano), dawne bramy miejskie (Porta Messina, Porta Catania i Porta di Mezzo) oraz górujący nad miastem zamek Saracenów. W Taorminie jak i okolicach znajduje się także wiele malowniczych plaż (m.in. Spisone, Mazzeo czy Recanati) oraz przepiękna wysepka Isola Bella.
Zdjęcia [16]
Taormina
Miasta Johnny· 73
Taormina
Miasta Johnny· 62
Taormina
Miasta Johnny· 69
Taormina
Miasta Johnny· 68
Taormina
Miasta Johnny· 75
Taormina
Miasta Johnny· 78
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas