Herkulanum (Ercolano)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Kampania
GPS: N: 40°48'21.77", E: 14°20'49.84"
Herkulanum
Herkulanum - panorama
Herkulanum albo Herkulaneum, (Ercolano) to miasto w południowo-zachodnich Włoszech (Kampania), położone nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. Jego historia związana jest z Pompejami oraz tragicznymi wydarzeniami, jakie miały tu miejsce w 79 roku, kiedy to oba miasta zostały doszczętnie zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza. W mitologii rzymskiej wulkany były wrotami podziemnego miasta. Ostatni wybuch Wezuwiusza miał miejsce w VIII w. p.n.e. tak więc mało kto pamiętał, że bujnie porośnięte zielone zbocza góry mogą być ponownie groźne. Miasto zbudowali najprawdopodobniej Oskijczycy, następnie w VI wieku p.n.e. podporządkowali je Etruskowie, a w V wieku p.n.e. nowymi właścicielami miasta stali się Samnici. Nieubłaganie nadchodził jednak okres panowania Rzymu, którego machina wojenna działała coraz sprawniej. W 307 roku p.n.e Rzym pokonał Samnitów i stał się jedynym panem półwyspu apenińskiego. Walory uzdrowiskowe Herkulanum docenili zamożni Rzymianie, dla których miasto stało się czymś w rodzaju miejscowości wypoczynkowej. W owym czasie Herkulanum zamieszkiwało mniej więcej 1/3 mieszkańców Pompejów, tak więc było to miasto dość duże. Brak komunikacji sprawił, że miasto nie było częścią szlaków handlowych, ludność zajmowała się głównie rolnictwem i rybołówstwem. Klimat i widoki docenili bogaci mieszkańcy Pompejów i Neapolu, to dzięki ich aktywności nadbrzeżna część miasta zapełniła się luksusowymi willami oraz obiektami publicznymi. Wrażenie robi teatr na 2500 widzów, wzdłuż półkolistego muru stały posągi z brązu, marmurowe płyty, bazylika, siedziba miejscowego sądu i ośrodek handlowy, świątynia poświęcona matce bogów Cebeli. Domy i budynki publiczne były ozdobione malowidłami, mozaikowymi posadzkami i portykami z alabastru. Miasto posiadało brukowane ulice, wodociągi z ołowianych rur i oczywiście łaźnię.

Wykopaliska
Prace wykopaliskowe rozpoczęta niezwykle wcześnie, bo już w 1709 roku, kiedy to podczas budowy studni przypadkowo odkryto scenę teatru. Prace archeologiczne były kontynuowane, niestety z różnym skutkiem i nasileniem. Okazało się również, że wiele cennych budowli jest w lepszym stanie niż ma to miejsce w Pompejach. W tym czasie odkryto również słynną Willę Papirusów. Intensywniejsze prace wykopaliskowe rozpoczęto dopiero w 1927 roku. Co ciekawe odkrycia odcisnęły swoje piętno na sztuce neoklasycystycznej, było to szczególnie widoczne nie tylko w XVIII wiecznym malarstwie, ale również w przedmiotach codziennego użytku tego okresu.

Herkulanum - Plan

Zwiedzanie
Najcenniejszym zabytkiem Herkulanum jest Willa Papirusów, czyli starożytna biblioteka. W trakcie osiemnastowiecznych wykopalisk znaleziono tu 1785 zwojów, które niestety w ogromnej większości zostały utracone. W owym czasie naukowcy nie dysponowali jeszcze taką technologią jak dzisiaj, która pozwoliła by uratować te starożytne rękopisy. Do czasów obecnych zachowało się zaledwie kilka, w tym dzieła epikurejczyków i łacińskie ("De Bello Actiaco"). Turyści mogą zobaczyć, jak wyglądało starożytne miasto, teatr, termy, gimnazjum, świetnie zachowane mozaiki. Na zwiedzanie starożytnego miasta należy przeznaczyć około 3 godzin. Niestety nie będzie nam dane poznać wszystkich tajemnic starożytnego miasta, gdyż na ruinach Herkulanum powstało już całkiem nowoczesne Portici. W 1997 roku Herkulanum wraz z Pompejami i Oplontis zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1986 roku we włoskim Piemoncie założony został przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego ruch społeczny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni różnych regionów świata zwany Slow Food. Jego głównym założeniem miało być przeciwstawienie się kulturze szybkiego jedzenia potraw o niskiej zawartości odżywczej. Motto organizacji głosi: "Odkryjmy smak i aromat regionalnej kuchni i przeciwstawmy się skutkom wprowadzania barów szybkiej obsługi".
Reklama
Polub nas