Beachy Head

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Część: Anglia
Miejscowość: Eastbourne
Strona Internetowa: www.beachyhead.org.uk
GPS: N: 50°44'14.75", E: 0°14'51.65"
Beachy Head
Beachy Head - panorama
Beachy Head to imponujące urwisko klifowe usytuowane na południowym wybrzeżu Anglii (hrabstwo East Sussex) w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Eastbourne. Skały wyrastają bezpośrednio z morza na wysokość blisko 160 metrów. Klify uformowały się miliony lat temu (w okresie kredy), kiedy obszar ten przykryty był całkowicie wodą. Dopiero późniejsze ruchy wypiętrzające oraz wielowiekowa erozja wytworzyła obecną linię brzegową. W czasie wojny palatynackiej (Wojna Francji z Ligą Augsburską) w 1690 roku w rejonie Beachy Head, stoczona została bitwa morska pomiędzy flotą angielsko-holenderską, a statkami francuskimi. Bardzo często klif spowity jest przez gęstą mgłę co nadaje mu dodatkowego mistycznego majestatu. Dawniej powodowało to poważne zagrożenie dla przepływających tędy statków, dlatego pod koniec XIX wieku zdecydowano się wybudować latarnię morską. Uroda tego miejsca zachwyciła także samego Fryderyka Engelsa do tego stopnia, że polecił on u podnóża skały rozsypać po śmierci swe prochy. Obecnie Beachy Head stanowią jeden z najpiękniejszych zakątków angielskiego wybrzeża. Każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez przeszło 350 tysięcy turystów z całego świata. Wzdłuż klifów Seven Sisters i Beachy Head wiedzie także jeden z najbardziej spektakularnych widokowo szlaków turystycznych w Anglii. Niestety majestatyczne klify przyciągają także wielu zdesperowanych samobójców. Corocznie notuje się tu około 20 śmiertelnych skoków w przepaść, o czym przypominają liczne krzyże i kwiaty.

Ciekawostki
- Nazwa Beachy Head wbrew pozorom nie pochodzi od angielskiego słowa beach (plaża), ale od francuskiego wyrazu beau-chef, oznaczającego po prostu piękny cypel.
- Kredowy klif bardzo często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m,in. W obliczu śmierci czy Harry Potter i Czara Ognia.
Zdjęcia [9]
Beachy Head
Ciekawe miejsca Krecik· 241
Beachy Head
Ciekawe miejsca Krecik· 217
Beachy Head
Ciekawe miejsca Krecik· 229
Beachy Head
Ciekawe miejsca Krecik· 218
Beachy Head
Ciekawe miejsca greg· 976
Beachy Head
Ciekawe miejsca greg· 910
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas