Wissembourg

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Alzacja
Populacja: 8 170
GPS: N: 49°2'11.94", E: 7°56'40.20"
Wissembourg
Wissembourg - panorama
Wissembourg to niewielkie zabytkowe miasteczko we wschodniej Francji, położone w północno-wschodniej części Alzacji nad rzeką Lauter (Dopływ Renu) w sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to przy klasztorze benedyktyńskim zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy. W XI wieku wybudowano tu romański kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, którego zabytkowa kwadratowa wieża zachowała się do czasów obecnych. Przez wieki Wissembourg stanowił ważny przystanek na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Palatynatu Bawarskiego do Strasburga i dolnej Alzacji. W 1870 roku w czasie wojny francusko-pruskiej w pobliżu miasta stoczona został bitwa (Bitwa pod Wissembourgiem) pomiędzy siłami pruskimi a oddziałami francuskiego I korpusu. Zakończyła się ona klęską wojsk francuskich i wycofaniem się wojsk marszałka Mac Mahona do obozu warownego w Châlons-sur-Marne.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Wissembourgu zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele cennych i zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest usytuowany w samym sercu miasteczka okazały romańsko-gotycki kościół św. Piotra i Pawła (Église Saint-Jean). Świątynia ta wzniesiona została w XI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIV stuleciu. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), dawny budynek prochowni (Tour de la Poudriére), kościół Dominikanów (Église des Dominicains), romański kościół św. Ulryka (Église Saint-Ulrich) oraz wybudowany w XV wieku charakterystyczny budynek zwany Maison du Sel (Magazyn Solny - który pierwotnie był wykorzystywany także jako szpital). W samym sercu miasta na fasadzie budynku zwanego Maison Stanislas znajduje się tablica upamiętniającą pobyt w Wissembourgu będącego na wygnaniu króla Polski, a także późniejszego księcia Lotaryngii i Baru - Stanisława Leszczyńskiego (1677-1766).

Ciekawostki
- Wissembourg położony jest na Alzackim Szlaku Romańskim - trasie łączącej najciekawsze zabytki architektury romańskiej w Alzacji.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas