Obernai

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Alzacja
Strona Internetowa: www.tourisme-obernai.fr
GPS: N: 48°27'47.00", E: 7°28'58.00"
Obernai
Obernai - panorama
Obernai to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko we wschodniej Francji, (Alzacja), położone nad rzeką Ehn, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Strasburga. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada stanowiąca własność książąt Alzacji. W zapiskach historycznych Obernai pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z 778 roku. W XI stuleciu w miasteczku rozpoczęto budowę kościoła, a także warownego grodu. Wtedy tez rozpoczął się dynamiczny rozwój osady, która już w 1240 roku uzyskała prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu Obernai przeżywało na przełomie XV i XVI wieku. Wtedy to otoczone zostało podwójnym pierścieniem murów obronnych z 38 basztami i bramami. Znaczna część tych fortyfikacji przetrwała do czasów obecnych. Okres prosperity zakończył się wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w czasie której Obernai było wielokrotnie najeżdżane i plądrowane.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Obernai zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku okazała przeszło 60 metrowa dzwonnica (Kappelturm), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), XVI wieczny budynek giełdy zbożowej (Halle aux blés), XIX wieczny neogotycki kościół św. Piotra i Pawła (Église Saints-Pierre-et-Paul), renesansowa studnia Sześciu Wiader (Puits à six seaux), XIX wieczna neoromańska synagoga oraz otaczające nastraszą część miasta mury miejskie.

Ciekawostki
- W Obernai znajduje się jeden z największych browarów w Europie. Każdego roku wytwarzane jest tu blisko 7,5 mln hl piwa.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas