La Rhune (Larrun)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Nowa Akwitania
Strona Internetowa: www.rhune.com
GPS: N: 43°18'33.28", W: 1°38'6.18"
La Rhune
La Rhune - panorama
La Rhune (905 metrów n.p.m.) to szczyt w południowej Francji, położony na zachodnim krańcu Pirenejów. Przez jego wierzchołek przebiega granica francusko-hiszpańska. Od niepamiętnych czasów góra ta miała wielkie znaczenie dla Basków, będąc jednym z symboli ich kraju podzielonego między dwa państwa. Szczyt pokryty jest licznymi dolmenami oraz wieloma innymi budowlami neolitycznymi, co świadczy o tym, że od niepamiętnych czasów miejsce to stanowiło przedmiot kultu. W czasie Wojen Napoleońskich góra wykorzystywana była przez wojska francuskie jako punkt obrony.
Zwieńczony masztem wierzchołek La Rhune jest widoczny niemal z każdego zakątka francuskiego wybrzeża baskijskiego. Na La Rhune prowadzi wytyczony szlak turystyczny (zielony) startujący z przełęczy św. Ignacego (Col de Saint-Ignace 169 metrów n.p.m.). Podejście zajmuje około dwóch i pół godziny. Ze strony francuskiej na górę można także dostać się wybudowaną w drugiej dekadzie XX wieku elektryczną kolejką Petit train de la Rhune. W pogony dzień z wierzchołka La Rhune rozpościera się przepiękna panorama Nawarry i Zatoki Biskajskiej.

Legendy
Z La Rhune jest związane wiele miejscowych podań oraz legend. Jedna z nich opowiada historię pewnego węża o siedmiu ogonach zwanego lehen sugea, którzy zamieszkiwał jej podziemia. Pewnego dnia wynurzył on się z góry i wyrzucił z siebie niezliczoną ilość złota oraz srebra. Metale te spadły ze stoków, tworzą rwące potoki które niemal w całości zmyły rosnące tu drzewa. W rzeczywistości brak lasów na zboczach La Rhune spowodowany był wycinką drzew ich przez miejscowych pasterzy.

La Rhune - Plan

Ciekawostki
- Nazwa szczytu pochodzi od baskijskiego słowa Larrun oznaczającego wrzosowisko lub pastwisko.
- Modę na zdobywanie La Rhune zapoczątkowała żona Napoleona III - Cesarzowa Eugenia, która weszła na szczyt 30 września 1859 roku.
Godziny otwarcia
- kolejka na szczyt kursuje od codziennie od 11 lutego do 11 listopada w godz. 9:30-11:30 i 14:30-16:00 (wagoniku ruszają co pół godziny)
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas