Vrsar

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Komitat: Istarska županija
GPS: N: 45°9'2.43", E: 13°35'57.46"
Vrsar
Vrsar - panorama
Vrsar to miasto i zarazem popularny letni morski kurort w Chorwacji, położony na zachodnim wybrzeżu Istrii w odległości około 5 km w kierunku północnym od Kanału Limskiego. Na wczasowiczów czekają tu liczne hotele, kempingi, osiedla turystyczne oraz piękne złociste plaże (kilka z nich nagrodzone zostało błękitną flagą, co świadczy o niezwykłej czystości tutejszych wód). Główna promenada miejska ciągnie się wzdłuż całego portu i obserwować z niej można zarówno marinę jak i usytuowane na wysokiej skale niewielkie malownicze Stare Miasto.
W mieście znajduje się także przeznaczony dla naturystów olbrzymi kompleks Koversada. Jest to jeden z najsłynniejszych i największych (kemping pomieścić może 5 tysięcy osób) tego typu ośrodków w Europie, który ciągnie od centrum miasta aż do Kanału Limskiego. Każdego roku organizowane są Dni Koversady, podczas których odbywają się wybory Miss Koversady.
Odwiedzając Vrsar warto także przespacerować się po niewielkim acz pełnym uroku Starym Mieście. Najciekawsze zabytki to m in. usytuowany w najwyższym punkcie miasta XIX wieczny kościół św. Marcina, romańska bazylika NMP (najstarsza budowla miasta), XVIII wieczny kościół Foska oraz stanowiąca pozostałość murów miejskich XIII wieczna brama.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVII wieku w Chorwacji wynaleziony został krawat. Jego prototypem były specyficzne zawiązywane szale, noszone głównie przez chorwackich żołnierzy. Wtedy ozdoba ta nazywana była podgutnjak. W czasie wojny trzydziestoletniej szal ten został podpatrzony i przejęty przez francuzów i nazwany cravatte. Dziś krawat stanowi on niezbędną część eleganckiego stroju mężczyzny.
Reklama
Polub nas