Pałac w Zakros

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Kreta
Miejscowość: Zakros
GPS: N: 35°5'53.00", E: 26°15'41.00"
Pałac w Zakros - panorama
Zakros to niewielka miejscowość w Grecji, położona na wschodnim wybrzeżu Krety. Jednym z ciekawszych zabytków są to usytuowane w pobliżu wioski pozostałości dawnego pałacu pochodzącego z epoki minojskiej (jednego z czterech na wyspie). Ruiny odkryte zostały w XIX wieku przez brytyjskiego archeologa Davida George Hogartha. Pałac wzniesiony został prawdopodobnie około 1900 roku p.n.e. i był blisko pięciokrotnie mniejszy niż od rezydencji w Knossos. Trzy stulecia później budowla została poddana gruntownej przebudowie. W owym czasie posiadłość stanowiła ważny ośrodek administracyjny, handlowy i religijny wyspy. Rezydencję otaczała niewielka osada z wieloma dwukondygnacyjnymi domami. Pałac zbudowano według typowego minojskiego schematu: obszerny dziedziniec wewnętrzny otaczały budynki o charakterze administracyjnym, kultowym i publicznym. Wschodnie skrzydło zajmowały apartamenty królewskie, a w zachodnim było sanktuarium oraz miejsce zgromadzeń. Ostatecznie Zakros zostało zburzone około 1450 roku p.n.e. wraz z innymi ośrodkami kultury minojskiej na Krecie. W czasie prac archeologicznych jakie prowadzono na terenie wykopalisk udało się odnaleźć wiele starych narzędzi rzemieślniczych, naczyń oraz glinianych tabliczek z pismem linearnym.

Pałac w Zakros - Plan

Ciekawostki
- Do wykopalisk prowadzi niezwykle malowniczy wąwóz zwany Doliną Umarłych, gdyż w starożytności groty usytuowane na jego zboczach służyły za miejsce pochówku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas