Senlis

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Hauts-de-France
Populacja: 16 310
Strona Internetowa: www.ville-senlis.fr
GPS: N: 49°12'24.49", E: 2°35'9.30"
Senlis
Senlis - panorama
Senlis to niewielka miejscowość w północnej Francji (departament Oise), położona na malowniczym wzgórzu nad rzeką Nonette, około 40 km w kierunku północnym od Paryża. Jego początki sięgają czasów starożytnych kiedy znajdowała się tu rzymska osada zwana Augustomagnus. Bardzo szybko rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy stając się znaczącym miastem w regionie. W owym czasie wzniesiono tu wiele świątyń, amfiteatr oraz łaźnie. W IV wieku n.e. wraz ze schyłkiem Cesarstwa i rosnącym zagrożeniem ze strony barbarzyńców Augustomagnus otoczone zostało potężnymi murami. O tamtych czasach przypominają dziś pozostałości obwarowań miejskich oraz ruiny amfiteatru. W zapiskach historycznych Senlis pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy IX wieku. W owym czasie istniał tu już zamek w którym znajdował się skarbiec królewski należący do Karola II Łysego (823-877). Pod koniec X stulecia nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry. W 987 roku w Senlis wybrano pierwszego władcę Francji z dynastii Kapetyngów - Hugona Kapeta (940-996). W XI wieku Senlis było już dużym miastem w którym znajdowała się siedziba diecezji, zamek królewski, trzy kościoły parafialne oraz tyle samo klasztorów. W drugiej połowie XII wieku zakończono budowę katedry (blisko pół wieku przed paryską Notre Dame). której uroczysta konsekracja odbyła się w 1191 roku. Prawa miejskie Senlis uzyskało w 1173 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, kiedy to czerpało wielkie zyski z handlu wełną. Kres prosperity przyniosła dopiero wojna stuletnia jaka toczona była pomiędzy Anglią i Francją w latach 1337-1453.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Senlis zachowało się niezwykle urokliwe stare miasto w którym odnaleźć można wiele ciekawych zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich jest usytuowana w samym sercu miasta niewielka (jak na tego tupu budowle) gotycka katedra Notre-Dame (Cathédrale Notre-Dame de Senlis). Jej budowa rozpoczęta została pod koniec X wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na znajdującą się nad zachodnim wejściem gotycką rzeźbę Matki Boskiej. W architekturze kościelnej jej postać po raz pierwszy pojawiła się w tym miejscu. Pozostałe ważne zabytki Senlis to m.in. ruiny XIII wiecznego pałacu królewskiego, XII wieczny kościół św. Framburga, XIII wieczny pałac biskupi, XV budynek ratusza miejskiego oraz budynek założonego w 1065 roku opactwa św. Wincentego.

Rendez-vous de Septembre
Co dwa lata (w rok nieparzysty) w Senlis organizowane są tzw. Spotkania Wrześniowe (Rendez-vous de Septembre) podczas których do miasta przybywa przeszło 100 tyś turystów. Dla gości przygotowane są liczne wystawy, koncerty czy uliczne przedstawienia.
Zdjęcia [6]
Senlis
Miasta bonek· 788
Senlis
Miasta bonek· 868
Senlis
Miasta bonek· 829
Senlis
Miasta bonek· 846
Senlis
Miasta bonek· 846
Senlis
Miasta bonek· 993
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas