Kromieryż (Kroměříž)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Zliński
Populacja: 29 041
Powierzchnia: 51 km²
GPS: N: 49°17'55.51", E: 17°23'35.92"
Kromieryż
Kromieryż - panorama
Kromieryż (Kroměříž) to zabytkowe miasto we wschodnich Czechach, położone nad rzeką Morawą. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wokół przeprawy mostowej na rzece zawiązała się niewielka osada. Wkrótce potem miasto dostało się we władanie biskupów z pobliskiego Ołomuńca z rozkazu których wzniesiono tu zamek, a także rozpoczęto budowę kościoła. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych sprzyjało bogaceniu się i rozwojowi miasteczka. Prawa miejskie Kromieryż otrzymał w 1411 roku od ówczesnego króla Czech - Wacława IV Luksemburskiego (1361-1419). Okres prosperity przerwany został w pierwszej połowie XVII wieku wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (konflikt zbrojny pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów). Wtedy to w wyniku zaciętych walk zniszczona została większość zabudowy miejskiej. Po wojnie dzięki wstawiennictwu biskupa Karola Liechtensteina miasto zostało odbudowane stając się niezwykle cennym skarbem architektonicznym okresu baroku. W owym czasie przebudowano także stary gotycki zamek w okazałą czteroskrzydłową barokową rezydencję, która to w kolejnych wiekach stanowiła centrum administracyjne biskupstwa w Ołomuńcu. Cały kompleks otoczony został pięknymi ogrodami kwiatowymi w stylu włoskiego i holenderskiego baroku.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Kromieryża jest otoczony malowniczymi ogrodami rozległy renesansowo-barokowy kompleks Pałacowo-Ogrodowy. Niegdyś stanowił on rezydencję biskupa, a obecnie w jego wnętrzach urządzone zostało muzeum. Goście obejrzeć mogą tu m in. imponującą galerię obrazów (dzieła Tycjana i Lucasa Cranacha Starszego), niezwykle cenne archiwum muzyczne, zabytkową bibliotekę oraz bogaty zbiór numizmatyczny. W 1998 roku Pałac Biskupi w Kromieryżu wraz z otaczającymi go ogrodami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. XVII wieczny budynek Ratusza, neogotycki kościół św. Maurycego, wybudowana w 1680 roku Kolumna Marii Panny, barokowy kościół św. Jana Chrzciciela, brama miejska oraz założone założone w 1266 roku przez biskupa Bruna z Shauenburka winiarnie arcybiskupie.

Ciekawostki
- W 1540 roku w Kromieryżu urodził się wybitny heraldyk polski i czeski Bartłomiej (Bartosz) Paprocki. Obecnie uznawany jest on za ojca heraldyki polskiej i czeskiej.
- W 1885 roku w Kromieryżu doszło do tajemniczego spotkania rosyjskiego cara Aleksandra III z cesarzem Austrii - Franciszkiem Józefem I. Temat rozmów jaki wówczas podjęto po dziś dzień pozostaje tajemnicą.
Zdjęcia [15]
Kromieryż
Miasta malby· 361
Kromieryż
Miasta malby· 424
Kromieryż
Miasta malby· 333
Kromieryż
Miasta malby· 375
Kromieryż
Miasta malby· 352
Kromieryż
Miasta malby· 369
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Reklama
Polub nas