Limoges

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Nowa Akwitania
GPS: N: 45°49'54.66", E: 1°15'35.83"
Limoges
Limoges - panorama
Limoges to miasto w środkowej Francji, położone nad rzeką Vienne (lewy dopływ Loary) w północno-zachodniej części Masywu Centralnego. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później zostało podbite i zajęte przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Augustoritum. Korzystne położenie na przecięciu szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. W mieście powstały m.in. forum, amfiteatr, termy oraz liczne świątynie. Po upadku Cesarstwa Augustoritum zostało zniszczone i doszczętnie splądrowane przez barbarzyńców. W IX wieku w miejscu miasta założone zostało opactwo (St-Martial) wokół którego zawiązało się nowe miasto. Największy okres rozkwitu Limoges przypadł na przełom XIII i XIV stulecia, kiedy to miasto składało się z dwóch odrębnych ośrodków zwanych Château i Cité. Wtedy też rozpoczęta została budowa monumentalnej katedry. W 1370 roku miasto okupowane było przez Edwarda Woodstocka (Czarnego Księcia), z którego rozkazu zamordowano 3 tysiące mieszkańców.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Limoges jest okazała gotycka katedra św. Stefana (Cathédrale Saint-Étienne). Jej budowa rozpoczęta została na początku XIII wieku i ciągnęła się przez sześć kolejnych stuleci. Wtedy to nawy główne połączone zostały z wybudowaną w 1534 roku renesansową dzwonnicą. Wykorzystanie granitu jako budulca umożliwiło postawienie smukłej konstrukcji. Pozostałe ważne zabytki Limoges to m.in. gotycki kościół św Michała od Lwów (Église Saint-Michel-des-Lions), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), kaplica św. Aureliana (Chapelle Saint-Aurélien), kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre-du-Queyroix) oraz monumentalny dworzec kolejowy (Gare de Limoges-Bénédictins).

Ciekawostki
- W Limoges urodził się słynny francuski malarz i rzeźbiarz (współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu) Auguste Renoir (1841-1919).
- Limoges słynie także z produkcji przepięknej porcelany.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas