Limoges

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Nowa Akwitania
GPS: N: 45°49'54.66", E: 1°15'35.83"
Limoges
Limoges - panorama
Limoges to miasto w środkowej Francji, położone nad rzeką Vienne (lewy dopływ Loary) w północno-zachodniej części Masywu Centralnego. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później zostało podbite i zajęte przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Augustoritum. Korzystne położenie na przecięciu szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. W mieście powstały m.in. forum, amfiteatr, termy oraz liczne świątynie. Po upadku Cesarstwa Augustoritum zostało zniszczone i doszczętnie splądrowane przez barbarzyńców. W IX wieku w miejscu miasta założone zostało opactwo (St-Martial) wokół którego zawiązało się nowe miasto. Największy okres rozkwitu Limoges przypadł na przełom XIII i XIV stulecia, kiedy to miasto składało się z dwóch odrębnych ośrodków zwanych Château i Cité. Wtedy też rozpoczęta została budowa monumentalnej katedry. W 1370 roku miasto okupowane było przez Edwarda Woodstocka (Czarnego Księcia), z którego rozkazu zamordowano 3 tysiące mieszkańców.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Limoges jest okazała gotycka katedra św. Stefana (Cathédrale Saint-Étienne). Jej budowa rozpoczęta została na początku XIII wieku i ciągnęła się przez sześć kolejnych stuleci. Wtedy to nawy główne połączone zostały z wybudowaną w 1534 roku renesansową dzwonnicą. Wykorzystanie granitu jako budulca umożliwiło postawienie smukłej konstrukcji. Pozostałe ważne zabytki Limoges to m.in. gotycki kościół św Michała od Lwów (Église Saint-Michel-des-Lions), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), kaplica św. Aureliana (Chapelle Saint-Aurélien), kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre-du-Queyroix) oraz monumentalny dworzec kolejowy (Gare de Limoges-Bénédictins).

Ciekawostki
- W Limoges urodził się słynny francuski malarz i rzeźbiarz (współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu) Auguste Renoir (1841-1919).
- Limoges słynie także z produkcji przepięknej porcelany.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas