Katedra św. Stefana w Meaux (Cathédrale Saint-Étienne de Meaux)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Île-de-France
Miejscowość: Meaux
GPS: N: 48°57'36.00", E: 2°52'44.00"
Katedra św. Stefana w Meaux
Katedra św. Stefana w Meaux - panorama
Meaux to miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Marną i kanałem Ourcq, około 40 km w kierunku wschodnim od centrum Paryża. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest średniowieczna gotycka Katedra św. Stefana (Cathédrale Saint-Étienne). Jej budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się etapami na przestrzeni blisko czterech kolejnych stuleci. Na początku wybudowany został chór, który otoczony został kaplicami i prezbiterium. W XIII wieku powstał transept, nawa główna oraz przebudowano będący w tedy już w kiepskim stanie chór. W 1335 roku na polecenie ówczesnego króla Francji - Filipa VI, wydłużona została nawa główna co pociągnęło za sobą wybudowanie nowej fasady zachodniej. Na przełomie XIV i XV wieku w czasie wojny stuletniej i późniejszej brytyjskiej okupacji Meaux prace przy budowie katedry zostały wstrzymane. Wznowienie prac nastąpiło dopiero pod koniec XV wieku. Wkrótce po ukończeniu prac budowlanych wybuchła we Francji wojna religijna w czasie której katedra został zniszczona i splądrowana przez francuskich protestantów (hugenotów). W stanie ruiny budowla pozostawała aż do XIX wieku kiedy to zapadła decyzja o przywróceniu jej dawnej świetności. Podczas prac renowacyjnych najstarsze elementy świątyni zostały przebudowanie w stylu gotyku płomienistego.
W w bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się XII wieczny dom kapituły oraz otoczonym malowniczym parkiem dawny pałac biskupi.

Ciekawostki
- Katedra w Meaux jest jedną mniejszych francuskich gotyckich katedr. Świątynia ma zaledwie 85 metrów długości (paryska Notre Dame 130 metrów długości, a katedra w Amiens blisko 145).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas