Albi

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
Strona Internetowa: www.mairie-albi.fr
GPS: N: 43°55'40.62", E: 2°8'40.71"
Albi
Albi - panorama
Albi to miasto w południowej Francji, położone na rzeką Tarn (prawy dopływ Garonny). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warowny i nazwali go Civitas Albigensium. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a w VI wieku przejęli je Frankowie. W XI wieku po wybudowaniu mostu na (Pont Vieux) i rozpoczęciu poboru opłat za przeprawę przez rzekę nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w regionie. W XIII stuleciu Albi stało się świadkiem brutalnej krucjaty przeciwko albigensom (ruch religijno społeczny utożsamiany z katarami). Po tym jak kościół katolicki uznał ich za heretyków miejscowy biskup Bernard de Castane wydal rozkaz aby zgładzić wszystkich miejscowych katarów. Wkrótce potem w Albi wzniesiona została monumentalna katedra, która miała stanowić symbol zwycięstwa wiary katolickiej i odstraszać innych heretyków. Niespełna wiek później miasto zostało podzielone na sześć dzielnic i otoczone potężnymi murami obronnymi. Nie ochroniły one jednak Albi przed zniszczeniami wojny stuletniej jaka przetoczyła się przez Europę zachodnią na przełomie XIV i XV wieku. Kolejny okres rozkwitu miasto przeżywało w latach 1450-1560, dzięki uprawie i handlowi rośliną zwaną urzetem barwierskim (Isatis tinctoria) z której otrzymywano błękitny barwnik indygo. Ta z pozoru skromna roślinka, kwitnąca drobnymi, żółtymi kwiatkami przyczyniła się do zamożności całego regionu wraz z Tuluzą.

Zwiedzanie
Jednym z najbardziej znanych zabytków Albi jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna gotycka katedra św Cecylii (Cathédrale Sainte-Cécile). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1282-1480 i stanowi niezwykle cenny przykład południowo-francuskiego gotyku ceglanego. Do jej budowy użyta została charakterystyczna szarożółta cegła, a jej dominującym elementem jest majestatyczna blisko 80 metrowa wieża. Katedra ustawiona została na skarpie i symbolizować miała zwycięstwo katolicyzmu nad herezją. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVI wieczne renesansowe freski naścienne. Są to jedne z najlepiej zachowanych tego typu malowideł na terenie Francji. Pozostałe ważne zabytki Albi to m.in. przylegający do katedry dawny pałac biskupi Berbie (obecnie siedziba Musée Toulouse-Lautrec), XII wieczna Kolegiata Saint-Salvy, renesansowy Hôtel Reynès (obecnie siedziba lokalnej Chambre de Commerce), kościół św. Magdaleny (Église Sainte-Madeleine) oraz 140 metrowy ceglany most Pont Vieux. W 2010 roku Albi wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1864 roku w Albi urodził się słynny francuski malarz i grafik Henri de Toulouse-Lautrec. Był on jednym z przedstawicieli postimpresjonizmu, a swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.
Zdjęcia [8]
Albi
Miasta Dude· 1210
Albi
Miasta Dude· 1219
Albi
Miasta Dude· 1115
Albi
Miasta Dude· 1150
Albi
Miasta Dude· 1193
Albi
Miasta Dude· 1286
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas