Zamek Brzecław (Zámek Břeclav)

Zamki i pałace
Kategoria: Zamki i pałace
Kontynent: Europa
Kraj: Czechy Czechy
Kraj: Południowomorawski
Miejscowość: Brzecław
Zamek Brzecław
Brzecław to miasto w południowych Czechach, położone nad rzeką Dyją w pobliżu Austriackiej i Słowackiej granicy. Jedną z atrakcji turystycznych są tu malownicze ruiny renesansowego zamku.
Pierwotna warownia w Brzecławiu wzniesiona została prawdopodobnie już w XII wieku. Jej fundatorem był wywodzący się z dynastii Przemyślidów książę Brzetysław I (od jego imienia pochodzi także obecna nazwa miasta).
W pierwszej połowie XV wieku na zamku stacjonował garnizon wojsk husyckich. To właśnie między innymi stąd wyruszali oni często na wyprawy na pobliskie ziemie węgierskie i austriackie.
W 1534 roku warownia przeszła w posiadanie starego morawskiego rodu Žerotínów. Wkrótce potem przebudowali oni zamek na renesansową rezydencję. Po bitwie pod Białą Górą zamek przejął ród Lichtensteinów, którzy przebywali tu do 1945 roku. W XIX jak to miało miejsce z wieloma warowniami przebudowali oni ją na wzór romantycznej średniowiecznej twierdzy.
Po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany i stał się własnością państwową. Obecnie częściowo odrestaurowany udostępniony jest dla zwiedzających.

Zamek Brzecław - Zdjęcia [0]

Zamek Brzecław

Na mapie
GPS: N: 48°45'36.46", E: 16°52'34.21"
W pobliżu (do 50 km)

torbowo.pl
© 2014 - Navtur.pl - info(at)navtur.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację polityki cookie.