Zamek w Rawie Mazowieckiej

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Łódzkie
Miejscowość: Rawa Mazowiecka
GPS: N: 51°46'5.75", E: 20°15'12.64"
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamek w Rawie Mazowieckiej - panorama
Rawa Mazowiecka to niewielka miejscowość w środkowej Polsce (województwo łódzkie), położona nad Rawką i jej dopływem Rylką. Jednym z jej ciekawszych zabytków są usytuowane w rozwidleniu pozostałości średniowiecznego zamku. Według kroniki Jana z Czarnkowa pierwsza warownia wzniesiona została tu już w połowie XIV wieku przez mazowieckiego księcia Siemowita III (1320-1381). Twierdza ta miała stanowić ważny element systemu umocnień państwa rządzonego wtedy przez Kazimierza Wielkiego (1310-1370). Z początku miasto wraz z zamkiem wchodziły w skład księstwa czerskiego, następnie płockiego, a od połowy XV wieku nowo utworzonego samodzielnego księstwa rawskiego. Po śmierci ostatniego przedstawiciela lokalnej linii Piastów - Władysława II płockiego (1448-1462) księstwo rawskie przyłączone zostało do Korony. W tym czasie Rawa Mazowiecka podniesiona została do rangi stolicy województwa i z czasem stała się jednym z największych ośrodków w regionie. Na początku XVI wieku zamek został dotkliwie strawiony przez pożar. Zaraz potem rozpoczął się trwający dziesięć długich lat (i kosztujący 130 florenów) remont, w wyniku którego podwyższono mury obronne oraz wieżę. Całe założenie dodatkowo ufortyfikowano, a także dostosowano na potrzeby użycia broni palnej. Kolejny ciężki okres w dziejach warowni miał miejsce w połowie XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego. Wtedy wojska szwedzkie doszczętnie splądrowały zamek, a wycofując się wysadziły go w powietrze. Po wojnie twierdza została opuszczona i zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. W XVIII wieku zamek utracił znacznie strategiczne, dlatego też nigdy nie został odbudowany. Na początku XX wieku rozebrano cześć murów celu pozyskania budulca do miejscowych domostw. Do czasów obecnych zachowała się jedynie wieża obronna (częściowo odrestaurowana w latach pięćdziesiątych XX wieku) oraz pozostałości murów obronnych. Dla zwiedzających udostępniona jest baszta w której mieści się niewielkie muzeum. Ekspozycja obejmuje m.in. Salę rycerską oraz wystawę fotografii Jerzego Koprowskiego.

Legenda
Z zamkiem związanych jest wiele miejscowych podań i legend. Jedna z nich opowiada historię księcia Ziemowita, który żywił wręcz chorobliwą zazdrość do księżnej Ludmiły. W rezultacie oskarżył żonę o zdradę, wtrącił do więzienia, a następnie wydał rozkaz, aby księżną udusić.
Godziny otwarcia
- od czerwca do września w soboty i niedziele w godz.: 11:00–15:00 (w pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami muzeum)
Zdjęcia [16]
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace pligaj· 773
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace pligaj· 725
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace pligaj· 686
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace pligaj· 744
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace carston· 774
Zamek w Rawie Mazowieckiej
Zamki i pałace carston· 769
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas