Zamek w Rawie Mazowieckiej - panorama

Rawa Mazowiecka to niewielka miejscowość w środkowej Polsce (województwo łódzkie), położona nad Rawką i jej dopływem Rylką. Jednym z jej ciekawszych zabytków są usytuowane w rozwidleniu pozostałości średniowiecznego zamku. Według kroniki Jana z Czarnkowa pierwsza warownia wzniesiona została tu już w połowie XIV wieku przez mazowieckiego księcia Siemowita III (1320-1381). Twierdza ta miała stanowić ważny element systemu umocnień państwa rządzonego wtedy przez Kazimierza Wielkiego (1310-1370). Z początku miasto wraz z zamkiem wchodziły w skład księstwa czerskiego, następnie płockiego, a od połowy XV wieku nowo utworzonego samodzielnego księstwa rawskiego. Po śmierci ostatniego przedstawiciela lokalnej linii Piastów - Władysława II płockiego (1448-1462) księstwo rawskie przyłączone zostało do Korony. W tym czasie Rawa Mazowiecka podniesiona została do rangi stolicy województwa i z czasem stała się jednym z największych ośrodków w regionie. Na początku XVI wieku zamek został dotkliwie strawiony przez pożar. Zaraz potem rozpoczął się trwający dziesięć długich lat (i kosztujący 130 florenów) remont, w wyniku którego podwyższono mury obronne oraz wieżę. Całe założenie dodatkowo ufortyfikowano, a także dostosowano na potrzeby użycia broni palnej. Kolejny ciężki okres w dziejach warowni miał miejsce w połowie XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego. Wtedy wojska szwedzkie doszczętnie splądrowały zamek, a wycofując się wysadziły go w powietrze. Po wojnie twierdza została opuszczona i zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. W XVIII wieku zamek utracił znacznie strategiczne, dlatego też nigdy nie został odbudowany. Na początku XX wieku rozebrano cześć murów celu pozyskania budulca do miejscowych domostw. Do czasów obecnych zachowała się jedynie wieża obronna (częściowo odrestaurowana w latach pięćdziesiątych XX wieku) oraz pozostałości murów obronnych. Dla zwiedzających udostępniona jest baszta w której mieści się niewielkie muzeum. Ekspozycja obejmuje m.in. Salę rycerską oraz wystawę fotografii Jerzego Koprowskiego.

Legenda

Z zamkiem związanych jest wiele miejscowych podań i legend. Jedna z nich opowiada historię księcia Ziemowita, który żywił wręcz chorobliwą zazdrość do księżnej Ludmiły. W rezultacie oskarżył żonę o zdradę, wtrącił do więzienia, a następnie wydał rozkaz, aby księżną udusić.

access_time Godziny otwarcia
- od czerwca do września w soboty i niedziele w godz.: 11:00–15:00 (w pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami muzeum)
mail