Zamek Stolpen (Burg Stolpen)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Saksonia
Miejscowość: Stolpen
Strona Internetowa: www.burg-stolpen.org
GPS: N: 51°2'54.22", E: 14°5'3.68"
Zamek Stolpen
Zamek Stolpen - panorama
Stolpen to niewielka miejscowość we wschodnich Niemczech, położona w pobliżu głównej drogi łączącej Drezno z Budziszynem (Bautzen). Jednym z najciekawszych zabytków jest tu górujący nad miastem potężny średniowieczny zamek (Burg Stolpen). Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to Słowianie wznieśli tu jeden ze swoich grodów warownych. Twierdza usytuowana została na wysokiej (356 metrów n.p.m.) bazaltowej skale w pobliżu skrzyżowana ważnych szlaków handlowych. W 1218 roku ówczesny biskup miśnieński, Bruno II zakupił zamek od słowiańskiego szlachcica zwanego Moyko. Wkrótce potem przeprowadzona została pierwsza większa rozbudowa warowni. Od tego czasu praktycznie do XVI stulecia budowla stanowiła ważną przygraniczną twierdzę, która pełniła także rolę rezydencji biskupów miśnieńskich. W czasach wojen husyckich (1419-1436) warownia była przez blisko dwa miesiące bezskutecznie oblegana. W drugiej połowie XVI wieku przeprowadzona została kolejna większa przebudowa w czasie której zamek został przekształcony w okazałą renesansową rezydencję. W pierwszej połowie XVIII wieku zamkowa wieża służyła za mieszkanie dla najsłynniejszej z faworyt elekta saskiego i króla Polski, Augusta II Mocnego - Annie Konstancji Cosel (1680-1765). W młodości przez blisko przez 10 lat odgrywała ona ważną rolę na saskim dworze, jednak gdy miłość króla wygasła, została wygnana i osadzona właśnie na zamku Stolpen. Miała z Augustem trójkę dzieci. Posiadała także potężną władzę na drezdeńskim dworze. Roczne wydatki na jej zachcianki wynosiły prawie 100 tysięcy talarów, za co można było utrzymać np. ośmiotysięczny oddział wojskowy. Odcięta od rodziny i towarzystwa spędziła na zamku blisko 50 lat swojego życia dożywając późnej starości. Historia ta zainspirowała przebywającego na emigracji w Dreźnie - Józefa Ignacego Kraszewskiego, do napisania powieści zatytułowanej Hrabina Cosel opisującej jej tragiczne losy. Książka doczekała się także adaptacji filmowej. W latach sześćdziesiątych XX wieku powstał film i serial w reżyserii Jerzego Antczaka, z Jadwigą Barańską grającą postać hrabiny. Sam zamek przetrwał do czasów wojen napoleońskich jakie toczone były na początku XIX wieku. Wtedy to w wyniku działań zbrojnych został dotkliwie zniszczony i opuszczony przez właścicieli. Obecnie częściowo odrestaurowany stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. W jego murach znajduje się muzeum w którym na szczególną uwagę zasługuje sala tortur oraz grób hrabiny Anny Konstancji Cosel. Atrakcją zamku jest wydrążona w bazaltowych skałach przeszło 84 metrowa studnia, która uchodzi za najgłębszą na świecie.

Ciekawostki
- Nazwa zamku i miasta Stolpen pochodzi od starosłowiańskiego wyrazu stolpno oznaczającego "miejsce słupów". Związane jest to prawdopodobnie z charakterystycznymi słupami bazaltowymi jakie znajdują się na zboczach wzgórza zamkowego. Wiek skały szacuje się na około 25 milionów lat.
Zdjęcia [29]
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1615
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1541
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1514
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1494
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1463
Zamek Stolpen
Zamki i pałace jarko· 1506
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Reklama
Polub nas