Pałac w Valticach (Zámek Valtice)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
Miejscowość: Valtice
Strona Internetowa: zamek-valtice.cz
GPS: N: 48°44'23.20", E: 16°45'21.97"
Pałac w Valticach
Pałac w Valticach - panorama
Valtice to miasto w południowych Czechach, położone w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiej granicy. Główną atrakcją turystyczną jest tu otoczony malowniczym parkiem barokowy pałac. Jego historią sięga XII wieku, kiedy to znajdował się tu warowny zamek biskupi.
Pod koniec XIV wieku miasto wraz z zamkiem dostało się we władanie możnego i wpływowego rodu Lichtensteinów. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie zlecali oni przebudowę zamku. Ciężki okres w historii miasta nastał na okres wojny trzydziestoletniej (1618-1648), kiedy to w skutek działań zbrojnych wraz z zamkiem zostało częściowo zniszczone. Odbudowa zamku przeprowadzona została latach 1643-1730. Za sprawą włoskiego architekta Domenico Martinelliego powstała tu przepiękna rozległa barokowa rezydencja.
Na uwagę zasługuje także pałacowa kaplica. W jej wnętrzu podziwiać możemy jedną z najpiękniejszych naw kościelnych w całych Morawach. Powstała ona z inicjatywy księcia Josefa Johanna Adama z Liechtensteinu a zaprojektował ją sławny boloński architekt Antonio Maria Nicolao Beduzzi.
Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Narodowe Centrum Winiarskie (Národní Vinařské Centrum) wraz ośrodek szkoleniowy winiarzy. Zajmuje się ono promocją czeskich i morawskich win. Bardzo często organizowanie są tu także różnego rodzaju wystawy winiarskie oraz prestiżowe konkursy win.
Odwiedzając Valtice warto także zobaczyć znajdujący się na rynku barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W 1996 roku krajobraz kulturowy wraz z posiadłościami książąt Liechtenstein w regionie Lednice-Valtice został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [1]
Pałac w Valticach
Zamki i pałace knedel· 180
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W roku 1959 roku czeski chemik Otto Wichterle (1913-1998) wynalazł szkła kontaktowe. Był on także pionierem produkcji czechosłowackich włókien sztucznych i jednym z prekursorów czeskiej chemii makrocząsteczkowej.
Polecamy
Polub nas