Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Zimnem (Зимненський Свято-Успенський Святогорський монастир)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Obwód: Wołyński
Miejscowość: Zimno
GPS: N: 50°48'4.86", E: 24°19'35.78"
W położonym pod Włodzimierzem Wołyńskim Zimnie znajduje się założony w XI wieku przez wielkiego księcia kijowskiego - Włodzimierza Wielkiego prawosławny Świętogórski monastyr pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Według zapisków historycznych inspiracją do ufundowania klasztoru była cudowna ikona Bogurodzicy jaką Włodzimierz otrzymał od ojca swojej małżonki - cesarza Bizancjum a którą później podarował mnichom. Pod koniec XV wieku Fiodor Czartoryski polecił w miejscu dawnej drewnianej cerkwi wybudowanie nowego soboru. Na przestrzeni wieków monaster w Zimnem był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.
W 1682 roku monaster przeszedł do Kościoła unickiego a po kasacie Kościoła grekokatolickiego w 1839 roku i gruntownym remoncie świątyni pod koniec XIX wieku powstał tu żeński monastyr prawosławny w którym zamieszkały mniszki sprowadzone z monasteru w Korcu. W dwudziestoleciu międzywojennym klasztor funkcjonował w ramach Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Po II wojnie światowej władze stalinowskie zlikwidowały klasztor a w budynkach świątyni urządzono bibliotekę i magazyn. Mniszko powróciły tu dopiero po upadku Związku Radzieckiego w 1990 roku.
Obecnie skład całego pieczołowicie odrestaurowanego kompleksu sakralnego w Zimnem wchodzą: XV wieczny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew Trójcy Świętej, cerkiew św. Juliany, znajdująca się w podziemnej wykutej pieczarze Cerkiew św. Warłaama, brama z dzwonnicą, XI wieczny kamienny krzyż (postawiony przez Daniela Halickiego) oraz budynki mieszkalne mniszek. Całość otoczona jest murem z basztami.
Czy wiesz że?
Blisko połowa mężczyzn na Ukrainie jest członkami różnorodnych służb mundurowych: wojska, policji, straży miejskiej, więziennej, granicznej czy floty morskiej.
Reklama
Polub nas