Jaskinia Skotino (σπήλαιο Σκοτεινού)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Region: Kreta
GPS: N: 35°18'17.84", E: 25°17'50.56"
Jaskinia Skotino nazywana także Agia Paraskevi jest jedną z największych i najbardziej imponujących grot na Krecie. Znajduje się na wysokim wzgórzu, położonym na północny-zachód od miejscowości Skotino. Główna grota jaskini ma 160 metrów głębokości i 36 szerokości i charakteryzuje się bogatą szatą naciekową w postaci licznych stalagmitów i stalaktytów przyjmujących różnorodne kształty.
Pierwsze archeologiczne badania jaskini zostały przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku pod kierownictwem brytyjskiego archeologa Sir Arthura Johna Evansa, który przez wiele lat prowadził prace wykopaliskowe na Krecie. W latach 60 dwudziestego wieku kolejne praca badawcze, tym razem bardziej szczegółowe pokazały, że jaskinia zamieszkiwana była już w epoce brązu około 3000 roku p.n.e. Odkryte artefakty świadczą o tym, że grota stanowić mogła miejsce kultu kreteńskiej bogini Britomartis, która wg legendy zamieszkiwała w Gortyni na Krecie i jako jedna z towarzyszek Artemidy spędzała dużo czasu na łowach.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja leży w jednym z najbardziej niestabilnych sejsmicznie rejonów Europy. Stykają się tu trzy płyty kontynentalne: Eurazji, Afryki i Półwyspu Arabskiego. Ciągłe ścieranie się tych płyt wywołuje niezliczoną ilość mikrowstrząsów, a czasem także i większych trzęsień ziemi. W ciągu ostatnich czterech dekad naliczono ich w sumie około 20 tysięcy mikrowstrząsów.
Reklama
Polub nas