Jaskinia Skotino (σπήλαιο Σκοτεινού)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Region: Kreta
GPS: N: 35°18'17.84", E: 25°17'50.56"
Jaskinia Skotino nazywana także Agia Paraskevi jest jedną z największych i najbardziej imponujących grot na Krecie. Znajduje się na wysokim wzgórzu, położonym na północny-zachód od miejscowości Skotino. Główna grota jaskini ma 160 metrów głębokości i 36 szerokości i charakteryzuje się bogatą szatą naciekową w postaci licznych stalagmitów i stalaktytów przyjmujących różnorodne kształty.
Pierwsze archeologiczne badania jaskini zostały przeprowadzone w pierwszej połowie XX wieku pod kierownictwem brytyjskiego archeologa Sir Arthura Johna Evansa, który przez wiele lat prowadził prace wykopaliskowe na Krecie. W latach 60 dwudziestego wieku kolejne praca badawcze, tym razem bardziej szczegółowe pokazały, że jaskinia zamieszkiwana była już w epoce brązu około 3000 roku p.n.e. Odkryte artefakty świadczą o tym, że grota stanowić mogła miejsce kultu kreteńskiej bogini Britomartis, która wg legendy zamieszkiwała w Gortyni na Krecie i jako jedna z towarzyszek Artemidy spędzała dużo czasu na łowach.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Według liturgicznego kalendarza greckiego każdy kolejny dzień roku przynależy innemu świętemu, ku czci którego (przy kościele, któremu patronuje) odbywają się tradycyjne uroczystości zwane panigiri.
Reklama
Polub nas