Wyspy Poncjańskie (Isole Ponziane)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Kampania
GPS: N: 40°54'15.02", E: 12°57'35.09"
Wyspy Poncjańskie
Wyspy Poncjańskie to archipelag włoskich wysp wulkanicznych na Morzu Tyrreńskim, położony przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. Według miejscowych legend nazwa archipelagu pochodzi od imienia sławnego Poncjusza Piłata - rzymskiego prefekta Judei, który przewodził procesem Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok.
Największą wyspą (od której bierze swoją nazwę cały archipelag) jest Ponza, którą zamieszkuje około 4 tysiące mieszkańców. Pozostałe wyspy wchodzące w skład całego archipelagu to Ventotene, Palmarola, Zannone, Gavi i Santo Stefano.
Największe wyspy Ponza i Ventotene zamieszkiwane były już w czasach starożytnych. Fenicjanie i Grecy mieli tu swoje porty a Rzymianie używali ich jako schronienia a także miejsca zsyłki więźniów politycznych. W średniowieczu wyspy były wielokrotnie atakowane i zdobywane przez Saracenów i piratów w skutek czego zostay opuszczone. Powrót ludności nastąpił dopiero w XVIII wieku, kiedy to wyspy zostały włączone do Królestwa Neapolu a w późniejszym czasie Królestwa Włoch.
Obecnie liczne malownicze plaże oraz groty sprawiają, że Wyspy Poncjańskie stały się popularnym celem wycieczek turystów. W sezonie letnim do Ponzy i Ventotene kursują regularnie promy z licznych portów w okolicach Rzymu i Neapolu.
Największą popularnością wśród turystów przybywających na Poznę cieszy się kamienna plaża Chiaia di Luna, do której prowadzi dawny wydrążony w skale tunel. Ostatnio jednak część plaż (np. Half Moon Beach) została zamknięta dla turystów. Powodem tego są spadające kamienie z wielkich urwisk otaczających plaże, które stanowią poważne zagrożenie dla przebywających pod nimi ludzi.
Odwiedzając Wyspy Poncjańskie warto też wybrać się w rejs statkiem czy motorówką wokół największej wyspy Ponzy i zobaczyć liczne malownicze zatoczki, skalne groty czy potężne naturalne kolumny wyrastające z wody.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wenecja jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie.
Reklama
Polub nas