Castel Gandolfo

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lacjum
GPS: N: 41°44'46.57", E: 12°39'2.61"
Castel Gandolfo
Castel Gandolfo to otoczone Wzgórzami Albańskimi malownicze włoskie miasteczko położone w kraterze wygasłego wulkanu w pobliżu jeziora Albano. Razem z Frascati, Lanuvio, Grottaferrata, Albano, Marino i kilkoma mniejszymi miejscowościami tworzy historyczny i geograficzny obszar dawnych Zamków Rzymskich (Castelli Romani). Przypuszcza się, że Castel Gandolfo leży na miejscu legendarnego starożytnego miasta Alba Longa zburzonego przez króla Rzymu Tullusa Hostiliusza. Obecnie miasto znane jest głównie jako letnia rezydencja papieży.
W pierwszej połowie XVII wieku na polecenie papieża Urbana VIII w miejscu dawnego zamku należącego do rodu Gandolfich wzniesiony został Pałac Papieski. Rezydencja wkrótce została rozbudowana. Obecnie cały kompleks składa się z Pałacu Papieskiego, XVII wiecznego Kościoła Tommaso di Villanova, Willi Barberini oraz Obserwatorium Astronomicznego. Całość otoczona jest przeszło 50 hektarowymi ogrodami.
W latach 1846-1878 z inicjatywy Piusa IX prywatna kaplica papieska została ozdobiona dwoma freskami nawiązującymi od historii Polski. Są to Obrona Jasnej Góry i Cud nad Wisłą. W kaplicy umieszczona została także kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Po traktatach laterańskich jakie miały miejsce w 1929 roku Castel Gandolfo zostało uznane za eksterytorialną własność Watykanu.
Miasto rozkwitło po drugiej wojnie światowej. Głownie w czasie pontyfikatów Piusa XII i Jana Pawła II. Polski papież organizował tu liczne sympozja na które oprócz duchownych przybywali także osoby świeckie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pierwszy i ostatni władca Imperium Rzymskiego nosił imię Romulus, podobnie pierwszy i ostatni władca Cesarstwa Bizantyjskiego nosił imię Konstantyn.
Reklama
Polub nas