Zamek w Kętrzynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Miejscowość: Kętrzyn
GPS: N: 54°4'27.22", E: 21°22'37.05"
Zamek w Kętrzynie - panorama
Gotycki Zamek w Kętrzynie wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku w pobliżu dawnej drewnianej strażnicy i pełnił funkcję siedziby prokuratora krzyżackiego (urzędnika i dowódcy wojskowego zarządzającego obszarem wchodzącym w skład komturii). W 1410 roku po bitwie grunwaldzkiej zamek został oddany bez walki wojskom polskim dowodzonym przez Władysława Jagiełłę. Jednak już rok później na mocy traktatu pokojowego zawartego w Toruniu, warownia powróciła we władanie zakonu. Po sekularyzacji i upadku państwa zakonnego w Prusach w pierwszej połowie XVI wieku Kętrzyn znalazł się w granicach nowo utworzonych Prus Książęcych, a zamek przeznaczony został na lokalną siedzibę książęcych starostów. W kolejnych stuleciach warownia była wielokrotnie przebudowywana i dostosowywana do pełnienia różnych funkcji. W pierwszej połowie XVIII wieku rozebrano część nieprzydatnych z militarnego punktu widzenia zewnętrznych fortyfikacji.
Na początku XX wieku zamek przejęło miasto i umieściło w nim urząd skarbowy wraz mieszkania jego pracowników. Najtragiczniejszy okres dla warowni nastał pod koniec II wojny światowej kiedy to opuszczająca miasto Armia Czerwona doszczętnie splądrowała i spaliła zamek wraz z miastem.
W latach 1962-67 zamek został odbudowany na podstawie XIX wiecznych rysunków niemieckiego konserwatora zabytków C.Steinbrechta i obecnie mieści w swoich murach Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Centrum Kultury oraz Bibliotekę Miejską.
Zdjęcia [8]
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 567
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 562
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 572
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 532
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 505
Zamek w Kętrzynie
Zamki i pałace jarko· 554
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Cud nad Wisłą to bitwa jaka stoczona stoczona została w okolicach Warszawy w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Starcie to uważane jest za jedną z 20 przełomowych dla świata bitew.
Reklama
Polub nas