Ołomuniec (Olomouc)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Ołomuniecki
Populacja: 101 984
Powierzchnia: 103 km²
GPS: N: 49°35'38.23", E: 17°15'1.41"
Ołomuniec
Ołomuniec - panorama
Ołomuniec to zabytkowe miasto we wschodnich Czechach, położone u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do rzeki Morawy. Stanowi ono historyczną stolicę Moraw i zarazem jeden z największych ośrodków miejskich regionu. Najstarsze historyczne wzmianki o Ołomuńcu pochodzą z pierwszej połowy XI wieku. Jeszcze w tym samym wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa, a w 1187 roku zostało ustanowione stolicą Moraw. W kolejnych wiekach Ołomuniec był drugim, po Pradze, największym ośrodkiem miejskim i handlowym w Czechach. Kres świetności Ołomuńca nastał na okres wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w czasie której wojska szwedzkie zajęły i doszczętnie zniszczyły miasto. Po tym tragicznym wydarzeniu zamienione w warowną twierdzę i przeżywające stagnację gospodarczą utraciło status stolicy Moraw na rzecz prężnie rozwijającego się Brna. Kolejny rozkwita miasta nastąpił w XIX wieku jednak nie udało mu się odzyskać dawnego splendoru i po dziś dzień pozostaje w cieniu Brna.

Zwiedzanie
Dziś Ołomuniec szczyci się jednym z największych (po Starym Mieście w Pradze) zabytkowym zespołem urbanistycznym w Czechach. Głównym zabytkiem miasta jest znajdująca się na Górnym Rynku wzniesiona w 1716 roku przeszło trzydziestometrowa barokowa Kolumna Trójcy Przenajświętszej (Sloup Nejsvětější Trojice). Budowla ta wzniesiona została w latach 1716-1754 przez mieszkańców Ołomuńca ku chwale Bożej w podzięce za zwalczenie epidemii. Budowanie wolno stojących kolumn morowych rozpowszechniło się w krajach Monarchii habsburskiej po Soborze Trydenckim. Za wzór służyła wzniesiona w 1614 roku kolumna maryjna na Piazza Santa Maria Maggiore w Rzymie. Ta w Ołomuńcu uważana jest za jedną z największych i najpiękniejszych w całych Czechach. W jej podstawie znajduje się niewielka owalna kaplica. W 2000 roku kolumna ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Ołomuńca to m in. XVI wieczny późnogotycki Ratusz z zegarem astronomicznym, monumentalna gotycka Katedra św. Wacława (jej początki sięgają XII wieku), zamek, barokowy Klasztor Hradisko, kościół św. Maurycego, romański Pałac biskupi, kościół św. Michała, kaplica św. Anny oraz liczne muzea i galerie.
Zdjęcia [61]
Ołomuniec
Miasta Biały· 192
Ołomuniec
Miasta Biały· 172
Ołomuniec
Miasta Biały· 165
Ołomuniec
Miasta Biały· 224
Ołomuniec
Miasta Biały· 191
Ołomuniec
Miasta Biały· 156
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W stolicy Republiki Czeskiej, Pradze w dzielnicy Josefov przy ulicy Szerokiej, znajduje się jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w Europie (Starý židovský hřbitov). Najstarsza macewa (żydowska stela nagrobna) pochodzi z 1439 roku, natomiast ostatniego pochówku dokonano w roku 1786.
Reklama
Polub nas