Simi (Σύμη)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Wyspy Egejskie Południowe
GPS: N: 36°36'53.85", E: 27°50'7.39"
Simi - panorama
Simi (Symi) to niewielka ale niezwykle malownicza górzysta grecka wyspa, położona w pobliżu tureckiego wybrzeża, około około 40 km w kierunku północno-wschodnim od Rodos. Geograficznie wyspa należy do archipelagu Dodekanez. Według greckiej mitologii Simi miało być miejscem narodzin Charyt (bogiń wdzięku, piękna i radości), a nazwa wyspy nadana została na cześć jednej z nimf o imieniu Syme. W 411 roku p.n.e. w czasie wojen peloponeskich w pobliżu Simi stoczona została nierozstrzygnięta bitwa morska pomiędzy flotami Sparty oraz Aten. Bardzo mało zachowało się zapisków historycznych o historii wyspy przez co nie wiadomo jakie były jej dzieje praktycznie aż do początku XIV wieku. Okryte przez archeologów ruiny kilku cytadel oraz fortec świadczą, że wyspa już od czasów starożytnych stanowiła ważny punkt strategiczny w regionie. W drugiej połowie XIV wieku roku Simi przejęte zostało przez joannitów, a w 1522 roku wyspa wraz z całym archipelag Dodekanez dostała się pod okupację turecką. W tym czasie Simi nadal pozostawało ważnym ośrodkiem strategicznym gdzie produkowane były m.in. statki oraz gąbki, które łowi się i sprzedaje do dziś. W owym czasie mieszkało tu aż 30 tysięcy ludzi, czyli blisko 10 razy więcej niż obecnie. Pod rządami Turków wyspa pozostawała, aż do 1912 roku, kiedy to czasie wojny włosko-tureckiej Simi wraz resztą wysp Dodekanezu ogłosiło niepodległość. Po wojnie wyspa dostała się pod panowanie Włoch pod którym pozostawała aż do końca II wojny światowej, kiedy to wraz z całym archipelagiem stała się częścią Grecji.

Zwiedzanie
Głównym ośrodkiem i zarazem zarazem stolicą wyspy jest położona w północno-wschodniej części wyspy miejscowość Simi. Podzielone jest ono na dwie części: dolną, zwaną Yialos, i górną, na którą mówi się Horio albo Ano Symi W miasteczku zachowały się m.in. pozostałości zamku joannitów oraz ruiny antycznej cytadeli. Pozostałe ważne zabytki wyspy to m.in. usytuowany w miasteczku Panormitis XVIII wieczny prawosławny klasztor Archanioła Michała (patrona żeglarzy) oraz znajdujące się w wiosce Nimborio pozostałości osadnictwa plemienia Pelazgów. Liczne urocze zatoczki, malownicze doliny oraz strome urwiska sprawiają, że Simi stanowi idealne miejsce do pieszych wędrówek.
Zdjęcia [15]
Simi
Wyspy malby· 611
Simi
Wyspy malby· 603
Simi
Wyspy malby· 614
Simi
Wyspy malby· 559
Simi
Wyspy malby· 606
Simi
Wyspy malby· 607
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja to kraj morski, którego wody terytorialne zajmują około 400 tysięcy km2. Linia brzegowa kraju jest przeszło pięćdziesięciokrotnie dłuższa niż granice lądowe,
Reklama
Polub nas