Zamek w Silves (Castelo de Silves)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Faro
Miejscowość: Silves
GPS: N: 37°11'27.96", W: 8°26'16.38"
Zamek w Silves - panorama
Silves to miasto w południowej Portugalii, położone na rzeką Arade w środkowo-zachodniej części turystycznego regionu Algarve pomiędzy Albufeirą a Portimão. Tym co przyciąga tu wielu turystów są górujące nad miastem potężne ruiny dawnego mauretańskiego zamku (Castelo dos Mouros). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie wznieśli tu pierwsze umocnienia, wokół których zawiązała się osada. Na początku VIII wieku została ona podbita i zajęta przez Maurów. To właśnie w czasie ich panowania Xelb (tab wówczas nazywało się Silves) przeżywało swój największy okres świetności. Wtedy to wybudowany został tu potężny zamek, a samo miasto stanowiło dobrze prosperujący port w którym żyło blisko 30 tysięcy ludzi (czyli mniej więcej tyle co teraz). Bywali tu także często wybitni arabscy poeci czy wielcy podróżnicy. Kres świetności miasta skończył się w 1189 roku, kiedy to w czasie rekonkwisty pod mury miejsce nadciągnęły połączone siły Portugalczyków oraz krzyżowców z północnej Europy. Wtedy to Silves zostało pierwszy raz podbite i doszczętnie splądrowane, a jego mieszkańcy wymordowani. Maurom udało się odbić miasto, jednak w 1249 roku ponownie zostało najechane i zdobyte już na stałe przez wojska chrześcijańskie. Zniszczony w czasie oblężeń zamek został odbudowany, a znajdujący się u jego podnóży meczet przebudowano w katedrę. Silves już nigdy później nie odzyskało swojej świetności, a stopniowe zamulanie rzeki spowodowało upadek ośrodka, przypieczętowany przeniesieniem stolicy biskupiej do Faro. W 1755 roku zamek wraz z miastem zostały częściowo uszkodzone podczas trzęsienia ziemi jakie nawiedziło pobliską Lizbonę oraz południową część Portugalii.

Zwiedzanie
Obecnie w pełni odrestaurowana warownia stanowi główna, atrakcję miasta oraz największy tego typu zabytek jaki spotkać można na terenie historycznego regionu Algarve. Do czasów obecnych zachowały się tu rozległe grube obwarowania oraz 11 okazałych baszt. Wewnątrz murów warto zwrócić uwagę na blisko 60 metrową studnię oraz wielką XIII wieczną cysternę (Cisterna da Moura Encantada). Odwiedzając Silves warto także zobaczyć XIII wieczną katedrę (Sé Velha), XVI wieczny kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia), stanowiący część dawnych obwarowań miejskich XII wieczny barbakan oraz znajdującą się na obrzeżach miasta kaplicę Panny Marii od Męczenników (Capela de Nossa Senhora dos Mártires).
Zdjęcia [4]
Zamek w Silves
Zamki i pałace cough· 1130
Zamek w Silves
Zamki i pałace cough· 1164
Zamek w Silves
Zamki i pałace cough· 1153
Zamek w Silves
Zamki i pałace cough· 959
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVIII wiecznym złotym kościele (Igreja do Carmo) w Faro znajduje się Kaplica Czaszek (jedna z kilku w Europie). Jej ściany oraz dach wykonane zostały w całości z kości oraz czaszek przeszło tysiąca ludzkich szkieletów (głównie mnichów), które przeniesione zostały tu ze zlikwidowanego cmentarza przykościelnego. Tak właśnie postanowiono uczcić ich pamięć.
Reklama
Polub nas