Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Nakło Śląskie
GPS: N: 50°26'19.00", E: 18°54'2.00"
Budowę pałacu w Nakle Śląskim zlecił w drugiej połowie XIX wieku baron i hrabia cesarstwa Hugo I Karol Antoni Łazarz Henckel von Donnersmarck. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego zamku rycerskiego. Rezydencja stanowiła główną siedzibę bytomsko-siemianowickiej katolickiej linii rodu Donnersmarcków, którzy przebywali tu do 1945 roku. Neogotycki pałac wzniesiony został jako dwukondygnacyjna budowla ze szczytami schodkowymi z charakterystyczną wysoką czworoboczną wieżą. Budynek otacza park krajobrazowy z zabytkowym drzewostanem, trzema bramami i budynkami gospodarczymi.
Po II wojnie światowej zespół pałacowo-parkowy został przejęty przez Skarb Państwa i przeznaczono go na działalność szkoły rolniczej. Obecnie w jego murach mieści się Galeria Barwy Śląska, prezentująca liczne zbiory malarstwa Gerarda Stanisława Trefonia.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas