Jaskinia Diabelskie Gardło (Дяволското гърло)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Obwód: Smolan
GPS: N: 41°36'53.63", E: 24°22'46.74"
Wejście do Jaskini Diabelskie Gardło znajduje się w miejscu gdzie rozpoczyna się Wąwóz Trigradski i gdzie w całości wpada spieniona Trigradska rzeka. Po gigantycznym spadzie do jaskini rzeka wpada do tzw. Grzmiącej Sali tworząc imponującą kaskadę składającą się z osiemnastu wodospadów. Najwyższy z nich ma przeszło 41 metrów wysokości i uważany jest z jeden z największych podziemnych wodospadów w Europie. Grzmiąca Sala jest jedną z największych grot jaskiniowych na terenie Bułgarii. Jej wymiary wynoszą 110 na 40 metrów a wysokość dochodzi do 35 metrów. Do jaskini wchodzi się 150 metrowym sztucznie wykopanym tunelem. Z głównej groty wykutymi w skale wysokimi i krętymi schodami dochodzimy do znajdującego sę tuż obok wodospadu naturalnego wejścia jaskini.
W przeszłości jaskinia znana była jako Kłokotnik a później została nazwana przez Turków Hyrłog. Od dawien dawna jaskinia budziła grozę wśród ludzi czego odzwierciedlenie zobaczyć możemy w miejscowych legendach i mitach. Starożytni Tracy wrzucali do jaskini swoich martwych przywódców, wierząc że jest to wejście prowadzące do krainy nieśmiertelnych. Jedna z legend opowiada o Orfeuszu który właśnie tędy zszedł do podziemnego królestwa Hadesu żeby uratować swoją kochaną Eurydykę. Inne przypowieści opowiadają o żyjących w grocie leśnych złośliwych duchach porywających rodopskie dziewczyny.
W zależności od poru roku występują różnice w ilości przepływającej przez grotę wody. W okresie wiosennym jest to około 2300 litrów na sekundę, natomiast w okresie wakacyjnym spada zaledwie 320 litrów na sekundę. Podczas obfitych deszczów i burz zdarza się, że woda w całości wypełniała sale jaskini.
Przejście całej podziemnej trasy turystycznej mającej około 350 metrów długości zajmuje około 30 minut. W jaskini panuje starała temperatura i wynosi około 8 °C.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się słynny rzymski niewolnik i gladiator Spartakus. Urodził się w pobliżu miasteczka Sandanski i z pochodzenia był Trakiem (choć nie zostało to udowodnione). Do historii przeszedł jako główny organizator i przywódca największego w starożytności powstania niewolników, w którym wzięło udział około 100 tysięcy wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie zostało krwawo stłumione przez rzymskiego wodza Krassusa, a sam Spartakus poległ na polu walki.
Reklama
Polub nas