Radiostacja Gliwice

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Gliwice
GPS: N: 50°18'48.01", E: 18°41'19.44"
Radiostacja Gliwice
Radiostacja Gliwice - panorama
Gliwice to miasto w południowej Polsce (województwo śląskie), położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Jednym z jego ciekawszych zabytków jest drewniana wieża nadawcza potocznie zwana radiostacją gliwicką. Ma ona 111 metrów wysokości i obecnie stanowi najwyższą drewnianą konstrukcją wzniesioną przez człowieka na świecie. Wieża wzniesiona została w połowie lat trzydziestych XX wieku, jako część kompleksu radiowej stacji nadawczej w którego skład weszły także dwa budynki mieszkalne przeznaczone dla pracowników obsługi. Do wybudowania kratownicowej konstrukcji wykorzystane zostały odporne na szkodniki i czynniki atmosferyczne modrzewiowe belki, łączone śrubami i kołkami mosiężnymi. Głównym zadaniem radiostacji miało być zwiększenie mocy nadawania sygnału ówczesnej wrocławskiej rozgłośni na wschodnie tereny niemieckiego Śląska, jak i zachodnie ziemie polskie, co miało służyć celom wyłącznie propagandowym. Do historii radiostacja gliwicka przeszła za sprawą słynnej hitlerowskiej prowokacji, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 roku. Wtedy to oddział przebranych w polskie mundury niemieckich żołnierzy spacyfikował obiekt z nadzieją, że świat uwierzy, że to strona Polska zapoczątkowała II wojnę światową. Prawda o całym wydarzeniu wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim. Po wojnie wieża służyła jako nadajnik Radia Katowice, a w latach 1950-1956 wykorzystywana była do zagłuszania audycji Radia Wolna Europa i innych rozgłośni zachodnich. W 2005 roku obiekt przejęło Muzeum w Gliwicach, tworząc tu swój nowy oddział Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. W przyszłości planowane jest utworzenie tu także nowoczesnego muzeum multimedialnego. Obecnie Radiostacja Gliwice to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Gliwic. W 2009 roku podczas modernizacji zamontowano specjalne oświetlenie wieży składające się z kilku tysięcy diod LED.

Ciekawostki
- W latach trzydziestych XX wieku w Niemczech wybudowano kilkanaście ponadstumetrowych drewnianych wież nadawczych. Najwyższą była licząca 190 metrów wysokości wieża w mieście Mühlacker (Badenia-Wirtembergia). Została ona jednak zniszczona w 1945 roku przez SS.
Zdjęcia [8]
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 905
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 1009
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 844
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 967
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 874
Radiostacja Gliwice
Ciekawe miejsca czarny· 934
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas