Mljet (Otok Mljet)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Komitat: Dubrovačko-neretvanska županija
Strona Internetowa: www.otokmljet.com
GPS: N: 42°44'10.21", E: 17°35'56.64"
Mljet
Mljet - panorama
Mljet to niewielka chorwacka wyspa, położona na Morzu Adriatyckim o długości około 37 km i szerokości nieprzekraczającej 3 km. Prawie jedną trzecią powierzchni wyspy zajmuje Park Narodowy (Nacionalni Park Mljet) obejmujący teren wokół znajdujących się tam dwóch szmaragdowych jezior (Veliko Jezero i Malo Jezero) połączonych z Adriatykiem kanałem Soline. Na Wielkim Jeziorze znajduje się niewielka wysepka (Sveta Marije), na której w XII wieku założony został klasztor przez przybyłych tu z Apuli ojców benedyktynów.
Mljet to także najbardziej zalesiona i zielona wyspa w Chorwackiej części Adriatyku. Lasy zajmują przeszło 70% wyspy i 90% Parku Narodowego. Stanowi ona idealne miejsce dla osób szukających spokoju, ciszy oraz miłośników pięknych krajobrazów i wypoczynku na łonie natury. Na wyspie znajduje się kilka wiosek oraz miasteczek, w których mieszka w sumie około 1700 mieszkańców. Najwyższym szczytem na wyspie jest znajdujący się w jej środkowej części Velji grad (514 metrów n.p.m) u podnóża, którego znajduje się niewielka wioska Babino Polje. W jej pobliżu znajduje się Jaskinia Odyseusza, w której rzekomo przebywał król Itaki. Obecnie ta połączona z morzem grota stanowi kryty port dla miejscowych łodzi rybackich.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas