Skara Brae

Wielka Brytania     UNESCO
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Część: Szkocja
Strona Internetowa: www.orkneyjar.com/history/skarabrae
GPS: N: 59°2'55.00", W: 3°20'35.00"
Skara Brae - panorama
Skara Brae to pozostałości neolitycznej osady w północnej Szkocji, położone przy zachodnim brzegu największej wyspy archipelagu Orkadów. Osiedle to odkryte zostało pod koniec XIX wieku, kiedy sile wiatry oraz sztormy oberwały kawałem wybrzeża i odsłoniły pozostałości prehistorycznych zabudowań. Ruiny te jako pierwszy zbadał miejscowy laird William Watt, jednak pierwsze fachowe ekspertyzy przeprowadzone zostały dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Prace archeologiczne prowadzone pod kierownictwem australijskiego archeologa Vere'a Gordona Childe'a doprowadziły do wydobycia i odsłonięcia jedynej wówczas tak dobrze zachowanej osady z okresu neolitu (ostatni okres epoki kamienia - poprzedzający epokę brązu). W niektórych budowlach brakowało jedynie drewnianych dachów, które przez tysiąclecia się rozpadły. Szacuje się, że osiedle było zamieszkane od około 3100 roku p.n.e. Osada składa się z dziesięciu kamiennych domów połączonych odsłoniętymi obecnie kamiennymi tunelami. Każde z domostw ma około 40 m² z dużą izbą w której centralnym miejscu usytuowane było kamienne palenisko (palono w nim kośćmi wielorybów). W niektórych domach przy głównym pomieszczeniu znajdowały się także boczne sypialnie oraz toalety z których nieczystości odprowadzane były specjalnymi drenami. Wiadomo, że ówcześni mieszkańcy osady zajmowali się łowieniem ryb, hodowlą bydła oraz uprawą zboża. W czasie prac archeologicznych znaleziono także wiele prostych kamiennych mebli oraz narzędzi użytku codziennego wykonanych z kości zwierząt. Szacuje się, że osiedle zamieszkiwane było przez blisko 600 lat. Ostatni mieszkańcy zmuszeni zostali do opuszczenia osady w skutek zmian klimatycznych. Jak do tej pory archeologom nie udało się określić pochodzenia osady oraz języka czy religii jej mieszkańców. W 1999 roku Skara Brae zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W czasie prac archeologicznych odnaleziono wiele przedmiotów których przeznaczenia nie udało się ustalić po dziś dzień. Są nimi m.in. charakterystyczne kamienne rzeźbione kulki (carved stone balls).
- W sąsiedztwie Skara Brae znajduje się XVII wieczna rezydencja Skaill House. Budowla ta wybudowana została dla biskupa Orkadów - George'a Grahama.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas