Zamek Bardi (Castello di Bardi)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Emilia-Romania
Miejscowość: Bardi
Strona Internetowa: www.castellodibardi.it
GPS: N: 44°37'45.05", E: 9°43'52.58"
Zamek Bardi
Zamek Bardi - panorama
Bardi to niewielka miejscowość w północno-zachodnich Włoszech, położone w dolinie rzeki Ceno, około 45 km w kierunku południowo-zachodnim od Parmy. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu górujący nad miastem okazały zamek. Jego początki sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to wzniesiony został tu pierwsza warownia. Twierdza usytuowana została usytuowana w strategicznym miejscu na wysokiej górującej nad okolicą skale. W drugiej połowie XIII wieku zamek nabyty został przez rodzinę Landi związaną z Gibelinami i Gwelfami (stronnictwa polityczne rywalizujące z papiestwem) w której rękach pozostawał przez blisko cztery kolejne stulecia. Wtedy też został został gruntownie przebudowany i ufortyfikowany co uczyniło z niego potężną i praktycznie niemożliwą do zdobycia fortecę. Wraz z rozwojem twierdza w Bardi stopniowo traciła swoje znaczenie strategiczne. Ostatecznie w połowie XVII wieku zamek został opuszczony i od tego czasu zaczął popadać w coraz większą ruinę. Przez jakiś czas w jego murach funkcjonowało więzienie oraz siedziba sądu. Obecnie w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających.

Ciekawostki
- Według jednej z miejscowych legend nazwa zamku jak i miasta pochodzi od nazwy słonia należącego do dowódcy wojsk antycznej Kartaginy - Hanibala. W czasie marszu na Rzym w miejscu gdzie padł słoń wódz postanowił założyć obóz, który w późniejszym czasie rozrósł się w miasto.
Ceny biletów
- normalny: 6 EUR
- ulgowy (dzieci do lat 7): 3,5 EUR
Godziny otwarcia
- od czerwca do września w godz.: 14:00-19:00 (w soboty i święta od godz. 10:00)
Zdjęcia [1]
Zamek Bardi
Zamki i pałace radnik· 681
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1986 roku we włoskim Piemoncie założony został przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego ruch społeczny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni różnych regionów świata zwany Slow Food. Jego głównym założeniem miało być przeciwstawienie się kulturze szybkiego jedzenia potraw o niskiej zawartości odżywczej. Motto organizacji głosi: "Odkryjmy smak i aromat regionalnej kuchni i przeciwstawmy się skutkom wprowadzania barów szybkiej obsługi".
Reklama
Polub nas