Landshut

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 62 606
GPS: N: 48°32'2.83", E: 12°9'4.79"
Landshut
Landshut - panorama
Landshut to miasto w południowych Niemczech, położone nad rzeką Izarą (prawy dopływ Dunaju). Założone zostało wraz z zamkiem Trausnitz na początku XIII wieku księcia bawarskiego Ludwika I (1174-1231). Praktycznie od samego początku miasto stanowiło wtedy siedzibę rodu Wittelsbachów, a później także książąt bawarskich. Największy okres świetności Landshut przypadł na XV wiek. Wtedy to właśnie w 1475 roku odbył się w mieście słynny ślub oraz wesele księcia Jerzego Bogatego z córką Kazimierza Jagiellończyka, Jadwigą Jagiellonką. O randze i znaczeniu tego wydarzenia świadczy fakt, że na uroczystość zaślubin przybyli najznamienitsi monarchowie z całej Europy z cesarzem Niemiec na czele, a na weselu bawiło się przeszło 10 tysięcy osób. Na pamiątkę tego wydarzenia, od 1903 roku w Landshut organizowany jest festiwal Landshuter Hochzeit (Wesele w Landshut). W 1503 roku po wygaśnięciu męskiej linii Wittelsbachów, nieudana próba złamania starego systemu dziedziczenia doprowadziła do wojny domowej (sukcesyjnej) i przyłączenia Landshut do monachijskiej części Bawarii. Od tej pory miasto znalazło się w cieniu prężnie rozwijającego się Monachium. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-648) Landshut zostało zdobyte i spalone przez Szwedów. W pierwszej połowie XIX wieku miasto stało się siedzibą rządu Dolnej Bawarii.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Landshut jest monumentalna gotycka bazylika kapitulna pod wezwaniem św. Marcina i św. Kastulusa (St. Martin und Kastulus). Jej budowa rozpoczęta została w 1385 roku według projektu mistrza budowlanego Hansa Krumenauera i ciągnęła się aż do końca XIV stulecia. Powstał wówczas najwyższy kościół w Bawarii, który także uchodzi za najwyższą budowlę ceglaną na świecie. Jego wieża wznosi się majestatycznie na wysokość 130,6 metra. Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest usytuowany na malowniczym wzgórzu średniowieczny zamek Trausnitz (Burg Trausnitz). Jego początki sięgają połowy XII wieku, co czyni go jedną z najstarszych siedzib rodowych Wittelsbachów. Praktycznie do początku XVI wieku warownia pozostawała nieprzerwanie siedzibą dworu książęcego. W swojej historii budowla była też wielokrotnie przebudowywana i powiększana. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnoromańską kaplicę Jerzego z grupą Zwiastowania i Ukrzyżowania, które należą do najznakomitszych romańskich dzieł sztuki. Pozostałe ważne zabytki Landshut to m.in. XV wieczny kościół św. Ducha (Heiliggeistkirche), gotycki budynek ratusza miejskiego, brama miejska Ländtor, budynek Starej Poczty oraz liczne zabytkowe XV i XVI wieczne kamienice mieszczańskie.

Ciekawostki
- Według historyka Marcina Kromera bawarscy wychodźcy z Landshut założyli w średniowieczu miasto Łańcut.
Zdjęcia [9]
Landshut
Miasta Stakua· 557
Landshut
Miasta Stakua· 395
Landshut
Miasta Stakua· 447
Landshut
Miasta Stakua· 378
Landshut
Miasta Stakua· 364
Landshut
Miasta Stakua· 341
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Niemczech produkuje się blisko 6 tysięcy różnych gatunków piwa. Statystyczny Niemiec zaś, wypija rocznie ponad 140 litrów tego złocistego trunku.
Reklama
Polub nas