Zandvoort

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Prowincja: Holandia Północna
GPS: N: 52°22'19.14", E: 4°31'48.83"
Zandvoort
Zandvoort - panorama
Zandvoort to miasto i zarazem jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych Holandii, położony nad brzegiem Morza Północnego, około 10 km w kierunku zachodnim od centrum Haarlemu i 25 km od Amsterdamu. Latem jest to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców okolicznych wielkich miast. Na wczasowiczów czeka tu długa i szeroka piaszczysta plaża wzdłuż której ciągną się kawiarenki, puby oraz nowoczesne luksusowe kompleksy hotelowe, pensjonaty jak i zwykłe kwatery noclegowe czy domki kempingowe. Opalanie się w stroju topless na plaży w Zandvoort nie jest niczym nadzwyczajnym. Ponadto południowy kraniec piaszczystej plaży przeznaczony jest dla naturystów oraz gejów. Zarówno w dzień jak i w nocy na turystów czeka niezliczona ilość atrakcji. W większości hoteli można wynająć motorówki i skutery wodne. Dużym powodzeniem cieszą się także dyskoteki, kasyna oraz pola golfowe. Okolice Zandvoort zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Niespełna 3 km od miasteczka usytuowane jest kolejne kąpielisko Bloemendaal aan Zee na którego krańcu znajduje się malowniczy obszar wydm, niewielkich jeziorek, wrzosowisk oraz sosnowych lasów zwany Nationaal Park Zuid Kennemerland.

Ciekawostki
- W latach 1949-1985 Zandvoort znane było także z toru wyścigowego Circuit Park Zandvoort na, którym odbywały się Wyścigi Formuły 1 jako Grand Prix Holandii.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1606 roku w Lejdzie (zachodnia Holandia) urodził się słynny holenderski malarz Rembrandt. Artysta ten uważany jest obecnie za jednego z najwybitniejszych malarzy świata. Ponadto życie Rembrandta, pełne porywów miłości i dramatycznych wydarzeń, stało się tematem wielu książek i adaptacji filmowych.
Reklama
Polub nas