Zamek Falkenstein (Burg Falkenstein)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Bawaria
Miejscowość: Pfronten
GPS: N: 47°34'13.39", E: 10°35'30.70"
Zamek Falkenstein
Zamek Falkenstein - panorama
Ruiny średniowiecznego zamku Falkenstein znajdują się w południowo-zachodniej Bawarii. Warownia wzniesiona została prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, na polecenie ówczesnego hrabiego Gorycji i Tyrolu - Meinharda II. Zamek usytuowany jest na szczycie wysokiego skalistego wzgórza (1268 metrów n.p.m) co czyni ją jedną z najwyżej położonych tego typu budowli na terenie całych Niemiec. Z powodu tak wysokiego górskiego położenia, mieszkańcy zamku zmuszani byli do opuszczania go w okresie zimowym. Do XV wieku w zapiskach historycznych warowna wzmiankowana była pod nazwą Castrum Pfronten, kiedy to zaczęto używać nowej nazwy Falkenstein (w dosłownym tłumaczeniu: Sokoli Kamień).
W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) warownia wraz z pobliskimi zamkami Eisenberg i Hohenfreyberg została zniszczona. W 1883 roku zrujnowany Zamek Falkenstein nabył Król Ludwik II Bawarski, który znany był głównie jako ekscentryk wznoszący w Alpach Bawarskich bajkowe pałace. Dwa lata później wraz z architektem Maxem Schultze postanowił zakupioną warownię przekształcić w swoją kolejną rezydencję. Jednak z powodu nagłej śmierci Ludwika budowa została przerwana a sam zamek został ostatecznie opuszczony i w stanie ruiny przetrwał do czasów obecnych.
W muzeum znajdującym się w Pałacu Herrenchiemsee obejrzeć można obraz olejny przedstawiający sporządzony przez Maxa Schultze projekt nowego Zamku Falkenstein.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Niemczech upieczono najdłuższy precel świata, miał on blisko 3 kilometry długości.
Reklama
Polub nas