Zamek Threave (Threave Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
GPS: N: 54°56'22.00", W: 3°58'12.00"
Zamek Threave
Zamek Threave - panorama
Zamek Threave znajduje się w południowo-zachodniej Szkocji i położony jest na małej trawiastej wyspie na rzece Dee. Warownia wzniesiona została około 1370 roku na polecenie szkockiego magnata Archibalda Douglasa - III hrabiego Douglas (późniejszego Lorda Galloway) w miejscu dawnego drewnianego grodu obronnego spalonego w 1308 roku przez Edwarda Bruce'a.
Główną część zamku stanowi wybudowana w XIV wieku potężna 20 metrowa prostokątna 5 piętrowa wieża, która w późniejszym czasie została otoczona murem obronnym z okrągłymi basztami umieszczonymi na każdym z rogów. W XVII wieku warownia została otoczona i zniszczona przez armię zwolenników Szkockiego Konwenantu dowodzoną przez pułkownika Georga Hume (ruch poparcia dla niezależnego kościoła szkockiego). Wkrótce po tym wydarzeniu zrujnowany zamek został opuszczony. Na początku XIX wieku podczas wojen napoleońskich bezskutecznie próbowano dostosować go do przetrzymywania francuskich jeńców wojennych. Ostatecznie w 1913 roku ruiny przejęło państwo które zabezpieczyło je i częściowo odbudowało warownię.
Obecnie zarządzany przez organizację National Trust for Scotland zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Dostęp do niego możliwy jest jedynie drogą wodną.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1880 roku w Anglii założona została pierwsza na świecie książka telefoniczna. Znajdowało się w niej zaledwie 25 nazwisk.
Reklama
Polub nas