Slavonice

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 2 671
GPS: N: 48°59'51.00", E: 15°21'5.00"
Slavonice
Slavonice - panorama
Slavonice to zabytkowe miasto w południowych Czechach, położone w rejonie historycznej granicy Czech i Moraw. Zostało założone w XII wieku w pobliżu ważnych szlaków handlowych prowadzących z Wiednia do Pragi i z Brna do Pasawy. W średniowieczu miasto zostało otoczone masywnymi murami obronnymi, które pozwoliły skutecznie stawiać opór najeźdźcom w czasie wojen husyckich. Swój największy okres rozkwitu Slavonice przeżywały w XVI wieku. To właśnie wtedy miasto otrzymało liczne królewskie i szlacheckie przywileje, które przyczyniły się do rozwoju handlu. Od 1550 roku zaczęły przejeżdżać także tędy wozy pocztowe z Pragi do Wiednia. W tym czasie ówczesny gospodarz miasta, miłośnik włoskiego renesansu Zachariasz z Hradca polecił sprowadzić do Slavonic i pobliskiego Telcza wybitnych włoskich architektów, którzy w znacznej mierze przyczyni się do przebudowy większości budowli miejskich w stylu renesansowym. Okres świetności Slavonic zakończył się wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-1648), kiedy to w wyniku działań zbrojnych ucierpiała większość mieszkańców miasta. Kolejnym kataklizmem była zaraza jaka nawiedziła miasto w latach 1680-1681. Wkrótce potem także zmieniona została trasa szlaku pocztowego Praga - Wiedeń co przypieczętowało ostateczny upadek Slavonic.
Odrodzenie się miasta nastąpiło dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie w pełni odrestaurowane Stare Miasto w Slavonicach stanowi cenny przykład zachowanej w niezmiennym stanie średniowiecznej renesansowej mieszczańskiej architektury. Przepiękne sgraffitowe dekoracje fasad jednopiętrowych kamieniczek, liczne kościoły, malownicze dwa miejskie rynki oraz wąskie kręte uliczki przyciągają nie tylko turystów, ale i artystów, którzy chętnie otwierają tu swoje galerie czy pracownie. Dodatkową atrakcją są tu także w pełni zachowane XIII-XVI wieczne lochy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Reklama
Polub nas