Klasztor w Kladrubach (Klášter Kladruby)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj: Pilzneński
Miejscowość: Kladruby
Strona Internetowa: www.klaster-kladruby.cz
GPS: N: 49°42'43.77", E: 12°59'43.63"
Klasztor w Kladrubach
Dawny Klasztor Benedyktynów założony został tu na początku XII wieku przez księcia Władysława I i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na terenie Czech. Na przełomie XIII i XIV wieku opactwo przeżywało swój pierwszy okres świetności. Częstym gościem odwiedzającym benedyktynów w Kladrubach był cesarz Karol IV. W okresie wojen husyckich w XV wieku klasztor został zdobyty przez Jana Žižkę z Trocnova. Wtedy też skończył się okres dynamicznego rozwoju opactwa a całości dopełnił pożar w 1590 roku który strawił prawie całą zabudowę klasztorną. Remont opactwa przeprowadzono w 1653 roku. Odnowiono wtedy m.in. kościół klasztorny i dobdowano starą prelaturę.
Ostatnia większa przebudowa miała miejsce w XVIII wieku i nadała całemu kompleksowi obecny barokowy wygląd. Najważniejszą budowlą założenia klasztornego jest monumentalny barokowo-gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Obecnie opactwo udostępnione jest dla odwiedzających i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.
Zdjęcia [1]
Klasztor w Kladrubach
Obiekty sakralne knedel· 454
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podczas spisu powszechnego zaledwie tylko 20% obywateli Republiki Czeskiej przyznało się do wiary w Boga, a niecałe 15% ją praktykuje.
Reklama
Polub nas