Muzeum Ubioru w Shambellie (Shambellie House Museum of Costume)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Część: Szkocja
GPS: N: 54°58'59.66", W: 3°37'32.99"
W południowej Szkocji w wiktoriańskiej rezydencji Shambellie wybudowanej w 1856 roku w pobliżu New Abbey znajduje się muzeum poświęcone szeroko pojętej modzie. W kolejnych pokojach obejrzeć możemy liczne ekspozycje przedstawiające stroje i ubrania jakie noszono w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Każdy z pokoi stanowi odrębną scenerię i przenosi nas do zupełnie innego miejsca i czasu. Przykładowo, jadania ukazuje nam rodzinę z 1895 roku, przygotowującą letni bankiet na którym obowiązują ówczesne stroje wieczorowe. W bibliotece zaś przedstawiona jest kolejna rodzina wybierająca się na bal sylwestrowy A.D. 1952. W osobnych salach znajdują się ekspozycje róznego rodzaju dodatków do ubioru, takich jak parasolki, wachlarze, torebki czy bogato zdobione broszki.
Muzeum ma na celu ukazanie nam jak na przestrzeni lat zmieniał się styl ubierania i jak bardzo różnił się on od obecnej mody.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwa kraju England, pochodzi od Anglów, jednego z ludów germańskich, które przybyły na wyspy brytyjskie w V wieku. Staroangielskie słowo engla oznacza dosłownie "stąd", czyli Enga-land "tutejszy kraj". Pierwotnie nazwa ta nie odnosiła się do żadnego państwa, a była jedynie pojęciem geograficznym.
Reklama
Polub nas