Zamek Caerlaverock (Caerlaverock Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
GPS: N: 54°58'30.00", W: 3°31'26.00"
Zamek Caerlaverock - panorama
Zamek Caerlaverock znajduje się przy południowo-zachodniej granicy Szkocji w pobliżu miejscowości Dumfries. Warowania wzniesiona została w XIII wieku przez rodzinę Maccuswell i stanowiła Szkocki graniczny punkt kontrolny oraz miejsce oporu przeciw Angielskim wojskom. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie oblegany i zdobywany przez Anglików. Przygraniczne starcia wokół zamku trwały aż do początku XVII wieku kiedy to została zawarta pierwsza unia personalna pomiędzy Anglią i Szkocją. Wtedy też zaczęto przebudowywać zamek zmieniając jego charakter z obronnej warowni na magnacką rezydencję. Jednak w czasie wojen religijnych w Anglii zamek ponownie został zaatakowany i zniszczony. Ostatecznie został on opuszczony, a malownicze imponujące ruiny dziś stanowią jedną z głównych atrakcji regionu chętnie odwiedzaną przez turystów.
Do czasów obecnych zachowały się mające rzadko spotykany trójkątny kształt średniowieczne mury warowni z pozostałościami wież w każdym z narożników. Przed zamkiem zaś znajduje się ekspozycja zrekonstruowanych machin oblężniczych, jakie używane były w średniowieczu przez wojska Angielskie podczas szturmowania zamku.
W pobliżu zamku znajdują się średniowieczne fundamenty pierwotnej nigdy nie wybudowanej (prawdopodobnie ze względu na zbyt bliskie położenie względem zatoki) warowni.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słyny symbol dolara $ (przekreślona litera S) wymyślony został w 1797 roku przez urodzonego w Szkocji w mięście St Andrews Johna Baine.
Reklama
Polub nas