Jindřichův Hradec

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 22 604
Powierzchnia: 74 km²
Strona Internetowa: www.jh.cz
GPS: N: 49°8'37.54", E: 15°0'10.53"
Jindřichův Hradec
Jindřichův Hradec - panorama
Jindřichův Hradec to zabytkowe miasto w południowych Czechach położone nad rzeką Nežárką na historycznym pograniczu pomiędzy Czechami, Morawami i Austrią. Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki drewniany gród obronny. W późniejszym czasie tereny te wraz z osadą dostały się pod panowanie członków zamożnego i wpływowego czeskiego rodu Vítkovci. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych powodowało, że Jindřichův przez wieki pozostawał jednym z najzamożniejszych czeskich miast. Przetrwało ono także bez większego uszczerbku wojny husyckie oraz wojnę trzydziestoletnią (konflikt zbrojny trwający od 1618 do 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów). Dopiero pożary jakie nawiedziły miasto w 1773 roku i później w 1801 roku spowodowały, że Jindřichův utracił swoje znaczenie.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest górujący nad okolicą majestatyczny średniowieczny zamek. Jest to trzecia co do wielkości (po Hradczanach w Pradze i zamku w Czeskim Krumlov) tego tupu budowla w całej Republice Czeskiej. Pierwotny gród warowny w miejscu obecnej budowli wzniesiony został w XIII wieku. Jego fundatorem był należący do rodu Vítkovci - Jindřich z Nového Hradce. W XVI wieku zamek przebudowany został w okazałą renesansową rezydencję. Odwiedzając Jindřichův Hradec warto także zobaczyć monumentalną XIV wieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny, Zamkowy Browar, Ratusz, XVIII wieczną barokową kolumnę Świętej Trójcy, kościół św. Jana Chrzciciela oraz znajdujące się w byłym budynku seminarium jezuickiego (obecnie muzeum) Kýzove Jasełka (największa na świecie ruchoma szopka).

Ciekawostki
- W 1972 roku w Jindřichův Hradec urodził się słynny czeski piłkarz Karel Poborský. Rozegrał najwięcej spotkań w historii czeskiej reprezentacji, bo aż 118.
Zdjęcia [41]
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 810
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 807
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 778
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 816
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 777
Jindřichův Hradec
Miasta jarko· 769
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Reklama
Polub nas