Enns

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Górna Austria
GPS: N: 48°12'50.50", E: 14°28'45.15"
Enns
Enns - panorama
Enns (Aniza) to niewielkie miasteczko w Górnej Austrii, położone nad rzeką o takiej samej nazwie, około 20 km w kierunku południowo-wschodnim od centrum Linzu. Najstarsze ślady osadnictwa w rejonie obecnego miasta pochodzą sprzed około 4 tysięcy lat. W starożytności, kiedy to w tej części kontynentu dominowali Rzymianie, znajdował się tu jeden z ich obozów wojskowych. Po upadku Cesarstwa miasto przejęły zamieszkujące okoliczne tereny plemiona germańskie. W X wieku Enns było wielokrotnie najeżdżane i niszczone przez wojska węgierskie. Po jednym z takich ataków władze miasta zadecydowały o wybudowaniu twierdzy. W 1212 roku ówczesny książę Austrii i Styrii - Leopold VI (1176-1230) nadał Enns prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi. Dokument lokacyjny potwierdzający to wydarzenie można obecnie obejrzeć w Muzeum Miejskim. Na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu pochodzącej z IV wieku wczesnochrześcijańskiej świątyni rozpoczęto budowę nowej Bazyliki. Niespełna wiek później, kiedy to Enns nękane było częstymi tureckimi atakami zdecydowano się na dodatkowe ufortyfikowanie miasta, a także rozbudowę miejscowego zamku.

Zwiedzanie
Obecnie Enns to spokojne i kameralne wręcz miasteczko, które z uwagi na swoją wielowiekową historię oraz wiele ciekawych historycznych budowli wpisane zostało na listę Stowarzyszenia Historycznych Małych Miast Austrii. Do najważniejszych zabytków Enns zaliczyć można m.in. średniowieczny Zamek Ennsegg, blisko 60 metrową XV wieczną Wieżę Miejską, Bazylikę Świętego Wawrzyńca (Basilika St. Laurentius), XIII wieczny kościół parafialny Najświętszej Marii Panny (Stadtpfarrkirche St. Marien) oraz pozostałości dawnych murów miejskich.
Zdjęcia [12]
Enns
Miasta Jarko· 1240
Enns
Miasta Jarko· 1235
Enns
Miasta Jarko· 1280
Enns
Miasta Jarko· 1289
Enns
Miasta Jarko· 1182
Enns
Miasta Jarko· 1232
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Fen to charakterystyczny ciepły i suchy alpejski wiatr. Wieje przeważnie wiosną i latem z gór w doliny i przynosi słoneczną pogodę oraz bezchmurne niebieskie niebo. Jednak, jak twierdzą miejscowi niekorzystnie wpływa na samopoczucie. W Tatrach wiatr ten nazywany jest halny.
Reklama
Polub nas