Bazylika w Krzeszowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Krzeszów
Strona Internetowa: www.opactwo.eu
GPS: N: 50°43'57.60", E: 16°4'9.16"
Bazylika w Krzeszowie
Krzeszów to malownicze małe miasteczko w Sudetach, położone w pobliżu Kamiennej Góry. Największą atrakcją miasta jest wybudowana w latach 1728-1735 i należąca do opactwa Cystersów Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to budowla o długości przeszło 85 metrów, szerokości 36 metrów i widzianych z daleka dwóch monumentalnych przeszło 70 metrowych wieżach. W 1998 roku świątynia w Krzeszowie została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej przez papież Jana Pawła II.
Historia opactwa w Krzeszowie sięga połowy XIII wieku, kiedy to księżna Anna Przemyślidka (wdowa po Henryku Pobożnym) przekazała okoliczne tereny pochodzącym z Opatowa benedyktynom. Gdy ojcowie benedyktyni opuścili Krzeszów w 1289 roku klasztor przeszedł w ręce cystersów, którzy przyczynili się w dużej mierze do rozwoju duchowego opactwa. W pierwszej połowie XVIII wieku dawne obiekty klasztorne zostały zburzone i przystąpiono do budowy nowego opactwa w obowiązującym wówczas barokowym stylu.
Oprócz bazyliki w skład całego kompleksu klasztornego wchodzą także: wybudowany w drugiej połowie XVII wieku pomocniczy kościół św. Józefa Oblata, ogród klasztorny, Dom Gościnny, Droga Krzyżowa oraz zabudowania gospodarcze.
Bazylika w Krzeszowie uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych barokowych świątyń na terenie Dolnego Śląska.
W bazylice znajduje się będący celem wielu pielgrzymek cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, której kult sięga tutaj czasów średniowiecza.