Bazylika w Krzeszowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Krzeszów
Strona Internetowa: www.opactwo.eu
GPS: N: 50°43'57.60", E: 16°4'9.16"
Bazylika w Krzeszowie
Krzeszów to niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej Polsce (Sudety), położone nad rzeką Zadrną, około 5 km w kierunku południowym od Kamiennej Góry. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu wybudowana w latach 1728-1735 i należąca do opactwa Cystersów okazała barokowa Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia ta ma przeszło 85 metrów długości, i blisko 36 metrów szerokości, jej okazałe wieże wznoszą się na wysokość 70 metrów
Historia opactwa w Krzeszowie sięga połowy XIII wieku, kiedy to księżna Anna Przemyślidka (wdowa po Henryku Pobożnym) przekazała okoliczne tereny pochodzącym z Opatowa ojcom benedyktynom. Gdy opuścili oni Krzeszów w 1289 roku klasztor przeszedł w ręce barci cystersów. To właśnie w czasie ich rządów opactwo przeżywało swój największy duchowy rozwój. W pierwszej połowie XVIII wieku dawne obiekty klasztorne zostały zburzone i przystąpiono do budowy nowego kompleksu. Powstał wówczas jeden najpiękniejszych i najcenniejszych barokowych kompleksów sakralnych jakie spotkać można na terenie Dolnego Śląska. Oprócz bazyliki w skład całego kompleksu klasztornego wchodzą także m in. wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku pomocniczy kościół św. Józefa Oblata, ogród klasztorny, Dom Gościnny, Droga Krzyżowa oraz zabudowania gospodarcze.
W 1998 roku świątynia w Krzeszowie została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej przez papieża Jana Pawła II.

Cudowna Ikona Matki Bożej Łaskawej
W świątyni znajduje się cudowny obraz Bogurodzicy, której kult sięga zamierzchłych czasów średniowiecznych. Ikona pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku, co czyni ją jednym z najstarszych obrazów maryjnych w Polsce. Jest ona o 200 lat starsza słynnej od Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz namalowany został na drewnianej desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem na prawym ramieniu.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas