Orange

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Strona Internetowa: theatre-antique.com
GPS: N: 44°8'9.01", E: 4°48'31.27"
Orange - panorama
Orange to niewielkie miasto w południowej Francji, położone w dolinie rzeki Rodan, położone około 20 km w kierunku północnym od centrum Awinionu. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to rzymscy weterani II wojny galijskiej założyli tu osadę i nazwali ją Arausio. Wkrótce potem niepozorna kolonia rozrosła się w znaczący ośrodek ekonomiczny i polityczny Imperium. W mieście wybudowano wówczas amfiteatr, łuk triumfalny, liczne świątynie oraz forum. Całość zaś otoczona została potężnymi murami miejskimi. Po upadku Cesarstwa Orange zostało podbite i zniszczone przez Wizygotów. W IV wieku w mieście założone zostało biskupstwo, które funkcjonowało tu nieprzerwanie aż do rewolucji francuskiej. W okresie średniowiecza Orange znajdowało się pod panowaniem Królestwa Burgundii.

Zwidzanie
Tym co przyciąga wielu turystów do Orange są ruiny oraz liczne zabytki pochodzące jeszcze z czasów Rzymskich. Najciekawszym z nich jest zbudowany w czasach panowania cesarza Oktawiana Augusta monumentalny antyczny amfiteatr. Wielka widownia mieszcząca blisko 10 tysięcy widzów częściowo wykuta została w skale wzgórza, a doskonale zachowana ściana teatru (skene) za sceną, o długości 103 metrów i wysokości 36 stoi po dziś dzień w prawie nienaruszonym stanie. W jednej z nisz budowli znajduje się dumny posąg jej fundatora cesarza Augusta. W połowie XIX wieku budowla została gruntownie odrestaurowana i po dziś dzień stanowi miejsce w którym organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Operowy Choregies d'Orange. Innym ważnym zabytkiem miasta jest wzniesiony około 20 roku n.e. ku czci cesarza Tyberiusza okazały trójarkadowy łuk triumfalny (Arc de Triomphe). Budowla ta znajduje się miejscu, w którym do miasta prowadziła starożytna rzymska droga Via Agrippa.
W 1981 roku rzymskie zabytki Orange zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas