Wyspy Borromee (Isole Borromee)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Piemont
Strona Internetowa: borromeoturismo.it
GPS: N: 45°54'40.26", E: 8°32'17.14"
Wyspy Borromee
Wyspy Borromee - panorama
Isole Borromee to archipelag trzech włoskich wysp położonych na jeziorze Maggiore. Swoją nazwę wyspy wzięły od rodu Borromeuszów, majętnej i wpływowej szlacheckiej rodziny pochodzącej z Lombardii, która weszła w ich posiadanie w XVI wieku.

W skład archipelagu wchodzą:
Isola Madre - największa spośród wysp, która słynie z luksusowego pałacu wybudowanego przez Lancillotto Borromeo w XVI wieku (w miejscu dawnego kościoła lub zamku), otoczonego pięknymi angielskimi ogrodami z mnóstwem rzadkich roślin oraz egzotycznych kwiatów. W jednym z ogrodów znajduje się mający przeszło 200 lat, największy w Europie cyprys. W pałacu zaś, który został udostępniony dla turystów w 1978 roku, znajduje się imponująca wystawa kukiełek i marionetek, których historia sięga XVII - XIX wieku.
Isola Bella - druga co do wielkości wyspa, na której znajduje się barokowy pałac, wybudowany w 1630 roku przez księcia Carlo III Borromeo dla swojej żony Isabelli. Rezydencja wraz z otaczającym ją ogrodem stanowi przykład jednej z najświetniejszych i najlepiej zachowanych przykładów barokowej sztuki ogrodniczej we Włoszech. Ogrody w kształcie piramidy, usytuowane są na dziesięciu tarasach schodzących w stronę jeziora. Na samym szczucie stoi ogromny posąg Jednorożca na którego grzbiecie siedzi Amor. W ogrodach spotkać możemy liczne fontanny, posągi, oczka wodne a także amfiteatr.
Isola del Pescatori (Isola Superiore) - jedyna obecnie zamieszkana wyspa, która w przeciwieństwie do pozostałych zachowała swój charakter wioski rybackiej jakimi były wyspy przed czasami Borromeuszów.
Do archipelagu należą także dwie bezludne skalne wyspy: Isolino di San Giovani z willą Toscaniniego (niedaleko Verbani, niedostępna dla turystów ) oraz Malagana, na której znajduje się niewielka plaża.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas