Kłodzko

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Dolnośląskie
Populacja: 28 034
Powierzchnia: 25 km²
GPS: N: 50°26'17.25", E: 16°39'19.72"
Kłodzko
Kłodzko - panorama
Kłodzko to miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóży Gór Bardzkich nad rzeką Nysą Kłodzką. Jego początki sięgają pierwszej połowy X wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej twierdzy znajdował się stary słowiański gród, związany z czeskim księciem Sławnikiem, ojcem św. Wojciecha. Jakiś czas później wokół grodziska zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W czasach Bolesława Chrobrego (967-1025) Kłodzko przyłączone zostało do Polski, a w 1137 roku Bolesław Krzywousty (1086-1138) przekazał je wraz z okolicznymi ziemiami Czechom. Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Kłodzko uzyskało w 1334 roku. Rozwój Kłodzka został częściowo zahamowany przez wojny husyckie jakie toczone były pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Do ponownego ożywienia doszło dzięki królowi Jerzemu z Podiebradów, który w 1458 roku ustanowił miasto siedzibą hrabstwa. Praktycznie od końca XV wieku Kłodzko pełniło funkcję stolicy cieszącego się sporą autonomią Hrabstwa Kłodzkiego, specyficznej enklawy otoczonej ze wszystkich stron górami. Stan ten nominalnie utrzymywał się aż do końca II wojny światowej, kiedy to miasto wcielone zostało do Polski.

Zwiedzanie
Jednym z najbardziej znanych zabytków Kłodzka jest górująca nad miastem majestatyczna pruska twierdza. Jej początki sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze umocnienia. W swoim obecnym kształcie forteca powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Kolejnym cennym zabytkiem miasta jest spinający brzegi rzeki Młynówki czteroprzęsłowy kamienny most św. Jana. Ma on cechy budowli gotyckiej i łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc część jednej z głównych dróg komunikacyjnych tej części miasta. W swoim obecnym kształcie most powstał w drugiej połowie XIII stulecia w miejscu starej drewnianej przeprawy rzecznej. W XVIII wieku na jego filarach ustawiono (na zwór mostu Karola w Pradze) sześć barokowych kamiennych rzeźb, przedstawiających: Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowanie, patrona chroniącego od chorób św. Franciszka Ksawerego, Pietę i św. Wacława. Pozostałe ważne zabytki Kłodzka to m.in. usytuowany na Wyspie Piasek trójnawowy kościół Matki Boskiej Różańcowej, neorenesansowy budynek ratusza miejskiego zdobiąca rynek późnobarokowa kolumna maryjna, XV wieczna gotycka Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, barokowa kamienica przy ul. Czeskiej 30 (dawniej Pałac Wallisów) oraz zdobiące rynek renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie.

Ciekawostki
- Dawniej most w Kłodzku nosił nieoficjalną nazwę "mostu na jajach". Związane to było prawdopodobnie z tym, że zbudowano go na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku.
Zdjęcia [23]
Kłodzko
Miasta carston· 656
Kłodzko
Miasta carston· 557
Kłodzko
Miasta carston· 551
Kłodzko
Miasta carston· 604
Kłodzko
Miasta carston· 567
Kłodzko
Miasta carston· 589
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas