Gniezno

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Wielkopolskie
Populacja: 69 554
Powierzchnia: 40 km²
GPS: N: 52°32'12.50", E: 17°35'34.34"
Gniezno
Gniezno - panorama
Gniezno to miasto w województwie wielkopolskim, położone pośród trzech malowniczych jezior (Jelonek, Świętokrzyskie, Winiary) na obszarze Niziny Wielkopolskiej. Jego historia sięga końca VIII wieku, kiedy to na okolicznym wzgórzu (Góra Lecha) znajdowała się dawna drewniano-ziemna osada państwa plemiennego Polan. Za panowania Mieszka I gród ten został rozbudowany i wkrótce stał się główną siedzibą (obok m in. Ostrowa Lednickiego, Poznania i Giecza) pierwszych władców piastowskich. Na początku XI wieku odbył się tu słynny zjazd gnieźnieński na którym obok Bolesława I Chrobrego uczestniczył także oraz cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Otton III w wyniku którego proklamowano utworzenie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej. Wtedy też miejscowa świątynia wybudowana jeszcze za Mieszka I podniesiona została do rangi katedry. W 1025 roku w Gnieźnie miała miejsce koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Niespełna 10 lat później miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez wojska króla Czech Brzetysława I (1002-1055). Po tym tragicznym wydarzeniu Kazimierz Odnowiciel (1016-1058) zdecydował się przenieść główny ośrodek władzy państwowej do prężnie rozwijającego się wówczas Krakowa. Upadek miasta przypieczętował wielki pożar jaki doszczętnie zniszczył kamienny zamek na Wzgórzu Lecha. W 1331 roku Gniezno zostało zdobyte i zniszczone przez Krzyżaków, a w 1655 roku splądrowali je i ograbili Szwedzi. Zakrojona największą skalę odbudowa miasta nastąpiła dopiero w XVIII wieku. Podczas rozbiorów Polski Gniezno dostało się pod panowanie Prus. W 1819 roku miasto zostało ponownie zniszczone tym razem przez ogromny pożar. Ponowna odbudowa nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy też zadecydowano o nowym układzie przestrzennym miasta wytyczając rynek oraz tworząc nową ulicę imienia Bolesława Chrobrego na której wyeksponowana została katedra gnieźnieńska.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Gniezna jest usytuowana na legendarnym Wzgórzu Lecha monumentalna gotycka Katedra Gnieźnieńska (Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Świątynia stanowiła niegdyś miejsce koronacji królów Polski. Zwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę na barokową złoconą konfesję, pod którą znajduje się wczesnobarokowy relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha (czeski duchowny katolicki) oraz na pochodzące z drugiej połowy XII wieku słynne (odlane z brązu) Drzwi Gnieźnieńskie, na których znajdują się płaskorzeźby przestawiające osiemnaście otoczonych ozdobną ramą (bordiurą) scen z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Stanowią one unikalny przykład sztuki romańskiej okresu średniowiecza. Odwiedzając Gniezno warto także zobaczyć m.in. znajdujący się przed katedrą Pomnik Bolesława Chrobrego, jednonawowy romański kościół św. Jerzego, wybudowany w 1830 roku klasycystyczny budynek Starego Ratusza, gotycki kościół św. Michała Archanioła, XV wieczny kościół Świętej Trójcy oraz wzniesiony za czasów panowania Bolesława Śmiałego kościół św. Wawrzyńca.
Zdjęcia [17]
Gniezno
Miasta pligaj· 492
Gniezno
Miasta pligaj· 509
Gniezno
Miasta pligaj· 479
Gniezno
Miasta pligaj· 467
Gniezno
Miasta pligaj· 468
Gniezno
Miasta pligaj· 529
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
"Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa". Magnaci w czasach saskich wypijali około dwadzieścia litrów wódki i ponad siedemset litrów piwa rocznie na głowę. Piwo pito już do śniadania, często też kieliszek wódki był dodatkiem do porannego posiłku.
Reklama
Polub nas