Morella

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
Populacja: 2 854
Strona Internetowa: www.morellaturistica.com
GPS: N: 40°37'10.60", W: 0°6'6.19"
Morella
Morella - panorama
Morella to mała zabytkowa miejscowość we wschodniej Hiszpanii, położona nad rzeką Bergantes. Jej historia sięga czasów starożytnych, kiedy to strategiczne położenie miejscowego wzgórza docenili już Iberowie zakładając tu jedną ze swoich osad. W późniejszym czasie rzymianie przekształcili ją w gród warowny, który w czasie panowania arabskiego przebudowany został w potężny zamek.
Żyjący w XIII wieku ówczesny król Walencji Jakub I Zdobywca powiedział o zamku w Morelii, że wart on jest tyle co całe księstwo.
Obecnie Morella uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w tej części Hiszpanii. Otoczona jest blisko 2 kilometrowym murem obronnym z 14 wieżami i 6 bramami. Nad miastem na wysokiej skale (1075 metrów n.p.m.) wznosi się potężna (trój poziomowa) średniowieczna twierdza warowna. Oprócz zamku warto także odwiedzić zbudowany na fundamentach XI wiecznej świątyni XIII wieczny gotycki Kościół Santa María, XIII wieczny Klasztor św. Franciszka, późnoromański Kościół św Mikołaja, zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku akwedukt, XV wieczny Ratusz oraz znajdujące się na stokach malownicze kamienne gotyckie domy z herbami rycerskich rodów.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 2015 roku u wybrzeży Kolumbii znaleziono wrak hiszpańskiego galeonu San Jose zatopionego trzy stulecia temu przez Brytyjczyków. W czasie swojego ostatniego rejsu na pokładzie miał złoto, srebro, klejnoty oraz biżuterię, których wartość szacowano na 17 miliardów dolarów. Okręt ten uważany jest "Świętego Graala" poszukiwaczy skarbów.
Reklama
Polub nas