Peresław Zaleski (Переславль-Залесский)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód jarosławski
Populacja: 42 900
GPS: N: 56°43'60.00", E: 38°51'0.00"
Peresław Zaleski
Peresław Zaleski - panorama
Peresław Zaleski (do XV wieku Perejasław Zaleski) to miasto w Rosji, położone nad brzegiem jeziora Plieszcziejewo w połowie drogi pomiędzy Moskwą i Jarosławiem. Założone zostało w połowie XII wieku przez wielkiego księcia kijowskiego Jerzego I Dołgorukiego. W 1220 roku w Peresławiu urodził się przyszły wybitny wódz i wielki działacz polityczny średniowiecznej Rusi - Aleksander Newski (1220-1263). Pod koniec XIV wieku Peresław został zdobyty i splądrowany przez ordę mongolską, a w 1608 roku miasto zajęte zostało przez wojska polsko-litewskie. Korzystne położenie przy szlaku handlowo-komunikacyjnym wiodącym na północ ku Morzu Białemu, sprawiło, że miasto bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. W XVII stuleciu Peresław został podbity i zajęty przez Polaków. Pod koniec XVII wieku car Rosji Piotr I Wielki (1672-1725) zadecydował o rozpoczęciu budowy floty wojennej na jeziorze Plieszcziejewo, która stała się zaczątkiem przyszłej rosyjskiej marynarki wojennej. Niegdyś bogaty i sławny gród, obecnie nie sprawie takiego wrażenia. Liczne najazdy tatarko-mongolskie oraz ataki ze strony sąsiednich księstw zamieniły prężny i okazały ośrodek handlowy w niewielkie spokojne prowincjonalne miasteczko.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Peresławiu zachowało się wiele zabytków staroruskiej architektury sakralnej. Najcenniejszym z nich jest jest położona u podnóża starych wałów cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jej początki sięgają 1158 roku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. To właśnie w niej ochrzczony został m.in. Aleksander Newski. Sobór ten uważany jest za jeden z najstarszych zabytków architektury północno-wschodniej Rusi. Pozostałe ważne zabytki Peresławia to m.in. pozostałości książęcego kremla, XVI wieczna drewniana cerkiew św. Piotra, założony w XII wieku klasztor Nikitski, położony na wzgórzu na południowym brzegu jeziora Plieszcziejewo XVI wieczny klasztor Uspienski, założony w XVI wieku przez przez mnicha Danilo Klasztor Świętej Trójcy oraz znajdujące się w pobliskich Talicach muzeum kolei wąskotorowej.

Peresław Zaleski - Mapka

Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas